Йорданка Илиева, психолог: “Борбата с цигарите не бива да се превръща в борба срещу пушачите”

Публикувано на чт, 16 Ное. 2017
873 четения

Чрез куклата Сю Йорданка Илиева показва колко вредно е тютюнопушенето.

16 ноември – Международен ден без тютюнев дим

Борбата с цигарите не бива да се превръща в борба срещу пушачите, твърди Йорданка Илиева, психолог и шеф на специализирания кабинет против тютюнопушене при РЗИ, Велико Търново. Според нея усилията трябва да бъдат насочени към това младите хора да не пропушват. Много от тях обаче си казват, че близките им са пушили цял живот и са били дълголетници, и защо и те да не пушат. Но това е погрешно мнение, тъй като хората някога са живели при други условия. Днес всеки четвърти пушач умира от тютюна, макар пушачите да не приемат тази страшна истина и да смятат, че това на тях няма да се случи.
Погрешно мнение е и това, че като човек се откаже от цигарите, ще напълнее. Но е доказано, че всеки четвърти пушач, като спре тютюнопушенето, отслабва, особено ако се повиши физическата активност. Храненето също има значение, необходимо е да се увеличат течностите, плодовете и зеленчуците, препоръчва психоложката.
190 души са преминали през кабинета за отказване от цигарите през 2017 г. Интересното е, че от тях 131 са жени, а общо пациентите са били между 18 и 86 години. Сред тях преобладават умерените пушачи, които употребяват от 1 до 10 цигари дневно. Според Илиева, функционалното изследване на дишането (спирометрия) показва, че почти 80 на сто от консултираните лица са с нормални стойности на дишането. С вентилаторен синдром в дишането е всеки пети от изследвалите се, а това са 39 души, които имат придружаващи заболявания и симптоми на ХОББ, астма, задух и кашлица и др.
На всички, които идват в кабинета, сме раздали здравно-образователни материали за ползата от спиране на цигарите и вредата от тютюнопушенето, как да се справят със стреса, какво трябва да бъде здравословното хранене и как да увеличим двигателната активност. Проведени са шест изнесени кампании за популяризиране дейността на кабинета, отчита Илиева.
Има ли ефикасно лечение на никотиновата зависимост, питат все повече пушачи. Това е комбинацията от медикаменти и поведенческо консултиране, препоръчва Илиева. Това консултиране включва изпълняване на дневна програма за заместване и преодоляване на ситуациите, които провокират запалването на цигара. Една от тях е раздразнителността, която трябва да се замести с нови занимания. Тук голяма роля играе подкрепата на семейството и на приятелите. Ако към всичко това се прибави и никотинозаместващата терапия, шансовете човек да се откаже от цигарите нарастват. Не на последно място е и личната мотивация за отказ от тютюнопушенето.
Много хора твърдят, че пушенето им доставя удоволствие. Но това удоволствие е временно, щом нивото на никотина намалее, човек иска пак да пуши, казва Илиева. Задоволяването на тази нужда от никотин създава илюзията за удоволствие.
Други хора в кабинета пък споделят, че пушенето им помага да се спряват със стреса и трудностите. Според психоложката това е илюзия, защото непушачите също изпадат в трудности и стрес, но се справят без цигари, често и по-добре от пушачите.
Заблуда е също, че пушенето помага човек да се концентрира. Тъкмо обратното – цигарите разсейват. Именно това разсейване кара пушачите да палят цигара след цигара. Доказано е, че пушенето намалява притока на кислород към мозъка, което пък разконцентрира работоспособността.
Много хора смятат, че тютюнопушенето е по-малко вредно от алкохола и наркотиците. Това също е заблуда, защото и трите зависимости са еднакво вредни, но те въздействат по различни начини в организма. В крайна сметка в цигарения дим се съдържат повече от 7000 вредни вещества, повечето от които са токсични, а 69 от тях – канцерогенни. Според едно от последните изследвания никотинът предизвиква загиване на мозъчните клетки – невроните. Цигарите са виновни и за риска от коронарната болест на сърцето, а той започва да намалява, ако тютюнопушенето спре. След 10 години рискът е почти равен на този при непушачите. След отказване от цигарите се възстановяват вкусът и обонянието, намаляват още кашлицата и проблемите с дишането.
Пасивното пушене също е толкова вредно, колкото активното, е категорична психоложката. Непушачите в среда на тютюнев дим страдат от същите заболявания като пушачите.
Мит е, че човек не може да се откаже от цигарите и продължава да пуши. Тази заблуда се дължи на силната психическа и физическа зависимост, в която човек се е вплел. Но никога не е късно да спре тютюнопушенето. А самото спиране на цигарите е много по-лесно, отколкото един пушач си мисли. Само трябва да се вземе твърдо решение. Ако има подкрепа на близки и приятели, връщане към цигарите няма да има, е категорична Илиева.
Напоследък много модерно стана наргилето у нас, макар то да е напълно чуждо за българските традиции, за разлика от арабския свят. Психоложката обяснява, че наргилето е известно още като водна лула, калян, шиша, хука и др. Представлява тръба, на която в горния край се поставя тютюн или растителна смес. Над нея се поставят запалени въглени, които индиректно нагряват сместа. В долния край на тръбата има съд с вода, през която димът от въглените и сместа за пушене се филтрира и чрез маркуч се вдишва от пушача.
Ароматните смеси за пушене с наргиле имат различни съставки – най-често сушени плодове, билки, тютюн. Напълно погрешно е мнението, че пушенето на наргиле е безвредно, твърди Илиева. Тя уточнява, че редица изследвания категорично доказват, че тези твърдения са подвеждащи и опасни. Трябва да се знае, че пушекът, преминавайки през водата в стъкленицата, не се пречиства напълно от никотина и другите вредни съставки. Освен това, за да се засити никотиновият глад, пушенето на едно наргиле продължава дори до 80 минути. В случая се вдишва димът на 100 цигари, а това е твърде голям риск.
Пушенето на наргиле е опасно, дори когато се използват сушени плодове. Тогава се вдишва димът от непълното изгаряне на въглените, нагряващи сместта за пушене. Този дим е изключително вреден за белите дробове, особено на децата, той като е канцерогенен и може да причини различни видове рак.
А вдишваният пушек съдържа въглероден окис и катрани. Въглеродният окис блокира доставката на кислород от хемоглобина до тъканите. Това води до хипоксия – недостатъчно снабдяване с кислород на клетките в организма. Това може да причини сериозно замайване. Има случаи, когато пушенето на наргиле води до припадъци. А има опасност и дете да се отрови с въглероден окис. Но независимо от възрастта на пушача, редовното пушене на наргиле може да доведе до сърдечни болести.
Отделно при груповото ползване на наргиле има голяма опасност от предаване на заразни болести като туберкулоза, херпес, респираторни инфекции. Това става, тъй като често пушачите споделят един и същ мундщук. Лабораторни изследвания доказват, че в самото устройство се развиват стафилококи и гъбички, причиняващи различни заболявания.
Илиева съобщи още, че по данни на МВР, в смеси, които се пушат в наргилето, се добавят и наркотици. Най-често това са “дизейнерски” дроги, влияещи на психичните функции. Те водят до пристрастяване – психическо и физическо. Затова здравното министерство вече предприе законови мерки за забрана на пушенето на наргилета от деца под 18-годишна възраст.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново