На сесия на ОбС на 31 януари приемат 20-годишното бъдеще на В. Търново

Публикувано на вт, 15 ян. 2013
543 четения

Съветниците ще одобряват Общия устройствен план на общината

В края на януари Великотърновският общински съвет ще гласува общия устройствен план на общината (ОУПО) и с това ще определи развитието на Велико Търново за 20 г. напред. След като решението се обнародва в “Държавен вестник”, влиза в сила. Това съобщи вчера кметът Даниел Панов. В плановете за застрояване за две от жилищните зони се въвеждат рестриктивни мерки с увеличение на озеленяването и намаляване плътността на застрояване, поясни градоначалникът.
Режимът по застрояването на частните 53 декара бивши гори над “Картала” и в местността Гарга баир на северозапад от Арбанаси позволява двуетажни къщи с максимална застроена площ от 250 кв.м и разгъната застроена площ от 500 кв.м, обясни главният архитект Николай Малаков. От 30 на 20 % се намалява плътността на застрояване. Допустимото съотношение между застроената площ към общата площ на имота няма да може да надвишава 30 %, при 60 на сто коефициент на интензивност на застрояването преди промените в проекта за общия устройствен план. Всеки от имотите ще трябва да е с поне 80 % озеленяване. В правилата за прилагане на плана към последващите подробни устройствени планове са включени специални изисквания за тези жилищни зони и при оформянето на публичните пространства, научи още “Янтра ДНЕС”. В ОУПО е записано, че уличното озеленяване, ще е от два реда дървета на всяка от страните на улицата, разположени шахматно и осигуряващи зелен коридор. Тротоарите ще са широки не по-малко от 3 метра. Колите ще паркират върху бетоново-тревна настилка.
Националният институт за недвижимото културно наследство е категоричен, че Арбанаси като архитектурен резерват не може да разширява границите си, поясни арх. Малаков.
На 16 януари във Върховния административен съд е насрочено делото, заведено от Министерството на земеделието срещу смяната на предназначението на 53-те декара гора над “Картала” по възобновеното производство от министър Мирослав Найденов. На 18 януари изтича строителната забрана за горите, наложена от регионалния министър Лиляна Павлова.
Общият устройствен план определя насоките за развитие на дадена територия. Той няма функциите на подробен устройствен план. Затова няма причина висящото дело във Върховния административен съд да спъне приемането на общия устройствен план на общината, коментира арх. Малаков. По думите му с ОУПО се посочва какво може да се прави на тази територия. Ако съдът реши да остане гора, ще остане, ако не – ще е ясно как ще може да се строи, обясни арх. Малаков.
Разработката за общия устройствен план на общината се прави от 2006 г. насам и касае 140 000 декара площ, в която попадат населените места, природни местности и защитени зони. През 2011 година започна съгласуването на окончателния му проект със заинтересованите централни и териториални администрации. Направени са забележки, които са отразени в корекциите, обясни главният архитект Николай Малаков. Сегашният общ устройствен план на Велико Търново – град е морално остарял и не върши работа, категорични са архитектите. Той е поръчан през 1984 г., приключен е след 3 години, а влиза в сила през 1997 г. По закон периодът на действие на общ устройствен план е 15-20 години.
Според последните промени в Закона за устройство на територията не може да се прави смяна на предназначението на земи в селища без общ ОУП. За да има нов устройствен план Велико Търново, трябва да имаме влязъл в сила ОУПО.
Здравка МАСЛЯНКОВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново