В МОБАЛ работи Център за безплатни прегледи по майчино и детско здраве

Публикувано на пн, 16 Ное. 2015
1266 четения

д-р Георги Янев

Психиатър, психолог и социален работник ще обслужват деца с недоносеност, хронични и вродени заболявания

В МОБАЛ “Д-р Стефан Черкезов” във В. Търново стартира Здравно-консултативен център за майчино и детско здраве. Психиатър, психолог и социален работник ще консултират безплатно деца с недоносеност, хронични и вродени заболявания, а също и техните родители.
На жени с патологична бременност и родилки ще бъдат извършвани скринингови дейности за новородени и бременни, съобщи координаторът на Центъра д-р Георги Янев. Медицинската услуга е разкрита в изпълнение на дейности по Националната програма за подобряване на майчиното и детското здраве 2014 – 2020, която ще се финансира от здравното министерство и от Норвежкия фонд за инвестиции и оперативни програми.
Д-р Янев разказа, че Центърът се намира в кабинет на детското отделение на МОБАЛ и е отворен всеки ден от 8,00 до 12,00 часа и от 12,30 до 16,30 часа. Има телефон – 0884 929 238, а електронният адрес е – zkcmdz_vt@abv.bg.
Специалистите ще дават здравни консултации на тези групи както от извънболничната помощ, така и хоспитализирани в болницата.
По препоръка на личния лекар ще бъдат приемани пациенти, когато са изчерпани диагностичните възможности за дейностите в обхвата на задължителното здравно осигуряване. Често се случва при бременните жени да се появят заболявания, те могат да дойдат при нас по препоръка на джипито си или лекар специалист, тъй като Центърът е осигурил безплатни прегледи с гинеколози от АГ отделението на болницата. Това касае и жени, които не са здравно осигурени, допълни д-р Янев. Ще се дава информация и за извършване на безплатни генетични изследвания на бременни жени, също извън обхвата на задължителното здравно осигуряване. Предвидени са още домашни посещения на недоносени деца до 1 година и на деца с увреждания и хронични заболявания.

Ежедневно ще събираме и анализираме данни за хоспитализираните деца

в болницата, родилки и бременни, каза още координаторът. Ще се приемат и регистрират постъпили по телефон, на електронния адрес или на място запитвания и направления за ползване на услугите на Центъра, посочи д-р Янев. И допълни, че в изпълнение на Националната програма за подобряване на майчиното и детското здраве в МОБАЛ се извършва неонатален слухов скрининг на всички новородени. Това осигурява ранна диагностика и своевременно лечение на бебетата със слухови увреждания.
Самото изследване, което е безплатно, се извършва по определена методика от лекар специалист в присъствието на майката или бащата, след информирано съгласие на родителите или близките. Финансирането на тези прегледи също се поема от здравното министерство.
Според медицинската статистика, до 3-годишна възраст децата научават около 75 на сто от говоримия език, а до 5 г. – до 90 %. Ако едно дете има понижен слух или пълна глухота, то има забавено или говорно развитие. Колкото по-късно се открият проблемите със слуха, толкова по-големи са говорните последствия за детето, коментира д-р Янев. И допълни, че често деца със слухови проблеми се диагностицират погрешно с мозъчно увреждане, с психично заболяване или със забавено развитие.
Центърът в МОБАЛ ще осигурява комплексно медицинско наблюдение и

на деца с диабет, вродени сърдечни малформации,

вродени лицеви малформации, вродени хематологични заболявания, муковисцидоза, онкологични заболявания, ДЦП, спинална мускулна атрофия и недоносени деца. Малките пациенти ще бъдат насочвани към 16 експертни лекарски комисии, създадени в университетски и областни болници в страната.
При необходимост комисиите ще хоспитализират децата, ще изготвят индивидуален медико-социален план на всяко дете с увреждания или с хронична болест.
За целта родителите трябва да представят в Консултативния център на МОБАЛ “Д-р Стефан Черкезов” във Велико Търново епикризата, диспансерното досие, проведените изследвания и консултации, резултатите от лечението или затрудненията в хода на терапията.
По отношение на биохимичния скрининг на бременните за оценка на риска от раждане на дете с болестта на Даун, спина бифида и тежък дефект на коремната стена д-р Янев даде допълнителни разяснения. Необходимо е предварително да бъде определена с ултразвук точната гестационна възраст на плода от гинеколог. Това изследване обаче не се заплаща по тази програма за майчиното и детското здраве. Трябва да се знае, че генетичното изследване се извършва не по-късно от 2 дни след ултразвуковото. Когато се установят някакви отклонения, ще насочваме бременните жени към допълнителни изследвания.
Има пет специализирани лаборатории по медицинска генетика в страната. Те се намират в болници в София, Плевен, Пловдив, Варна и Стара Загора. Но подробна информация за биохимичния скрининг жените ще получат в новооткрития Диагностично-консултативен център при МОБАЛ, уточни д-р Янев, който е психиатър.

loading...
Пътни строежи - Велико Търново