Белодробната болница “Д-р Трейман” във В. Търново пак е заплашена от фалит

Публикувано на чт, 19 ян. 2017
2051 четения

д-р Стела Денчева

Спешен банков кредит от 350 000 лв. може да спаси затъналото в
дългове медицинско дружество, твърди управителката д-р Стела Денчева

СБАЛПФЗ “Д-р Трейман” ЕООД във Велико Търново изпадна в дълбока финансова криза. Според д-р Стела Денчева, управител на бившия диспансер от 1 януари 2017 г., в последните дни на белодробната болница са изпратени покани за доброволно изплащане на дългове по споразумения, по които плащания не са извършвани от миналата година. Поради изтичане на сроковете на погасителните борчове предстоят връчвания на изпълнителни листи за принудително събиране на задълженията. Необслужваните споразумения са основно към три лекарствени фирми доставчици, “ВиК “Йовковци” ООД и СМДЛ “Медика” ООД, която извършва изследвания на болните. Общо дълговете са за 176 310 лв. Най-големи са задълженията от 88 560 лв. към “Фьоникс – Фарма”, следват СМДЛ “Медика” с 34 380 лв., “Медофарма” с 29 499 лв., ВиК “Йовковци” ООД с 21 708 лв. и “МедиЯр” с 2161 лв. Общо 20 108 лв. са месечните вересии към тези пет фирми, които надхвърлят възможностите на медицинското дружество.
В същото време фирми за лекарства категорично отказват да доставят медикаменти, искат да им бъдат платени по три или четири вноски наведнъж от просрочените задължения, за да подновят ангажиментите си към “Д-р Трейман”. Според д-р Денчева в момента болницата не може да направи такива разплащания. ВиК “Йовковци” ООД пък е предложило лечебното заведение да плаща месечно по 1000 лв., докато издължи натрупаните сметки за вода. Ако не, дружеството ще поиска принудително събиране на задълженията с изпълнителни листи.
В същото време цял куп настоящи контрагенти, обслужващи ежедневната дейност на болницата – доставка на храна, консумативи, поддръжка на апаратура и софтуер, пране и почистване на болничното бельо, без които болницата не може, отказват да осъществят дейността си към СБАЛПФЗ “Д-р Трейман” също поради неплатени стари задължения . Борчовете за тези дейности са близо 100 000 лв., като над 20 % от тях са само за храна. Прави впечатление, че лечебното заведение дължи доста пари и за консултации на специалисти от други лечебни заведения, основно на Онкологията – 18 397 лв., МОБАЛ – Велико Търново – 10 436 лв., и Частната кардиология – 4060 лв.
От друга страна, белодробната болница дължи пари за заплати и осигуровки на персонала за над 113 000 лв. Медиците не са получавали пълните си заплати за последните четири месеца. Или неотложните дългове са общо 389 000 лв., които лечебното заведение трябва да разплати спешно, иначе е изправено пред фалит. Д-р Денчева е категорична, че ако не се изтегли спешен банков кредит от 350 000 лв. за изплащане на тези задължения, няма как болницата да продължи да съществува. Друга алтернатива няма. Предложението е този заем да се връща 8 години, при 12 месеца гратисен период и максимален лихвен процент до 8 на сто. Като обезпечения са посочени бъдещи вземания от клинични пътеки по сключен договор с РЗОК, обясни управителката на заседанието на общинската комисия по здравеопазване във вторник. Тя добави, че има идея да оборудват кабинет за лечение на сънната апнея, често разпространено проблемно заболяване, от което страдат много хора. На територията на Великотърновска област няма друг такъв кабинет, ще ни трябва малка инвестиция, но пък приходите от лечението са по-големи, обясни д-р Денчева. Тя припомни, че болницата има и много сериозно задължение, което погасява всеки месец към НАП. Това са 10 % от месечните приходи на “Д-р Трейман”.
Изтеглянето на спешен банков кредит на белодробната болница предизвика дебати в комисията. Не е ясно дали ще се намери банка, която да се съгласи на условията, които предлага “Д-р Трейман”. Да не стане така, че въпросната банка да прибира всичките приходи на болницата от здравната каса и практически медицинското дружество да фалира, коментира председателят на комисията д-р Николен Стойнов. Д-р Денчева призна, че все още не са водени преговори с евентуални банки за кредита, тъй като пререгистрацията на болницата с новото ръководство в Търговския регистър е била миналата седмица. А заплахите от страна на доставчиците са от преди. Този кредит ще ни развърже ръцете да погасим част от неотложните задължения, по които вече имаме покани за доброволно връщане, за да можем да работим с останалите контрагенти, които още не са ни заплашили, но вече не искат да работят с нас заради борчовете към тях, подчерта д-р Денчева. Според нея болницата в момента работи на пълни обороти и ако от “гърба” на “Д-р Трейман” бъде свален и дългът по предишните два заема от 618 000 лв., заради които общината взе сградата на ул. “Христо Караминков” № 19 (бившата поликлиника на стационара), финансовото състояние на лечебното заведение ще се подобри.
“Д-р Трейман” няма задължения за ток към “Енерго-ПРО”, тъй като там правилата са железни – не си плащаш тока, изключват те. Болницата не е излязла на свободния пазар за електроенергия, тъй като анализи са показали, че икономията ще бъде твърде малка. А и стационарът не консумира много ток, понеже се отоплява предимно на газ.

Историята

Преди пет години се срути финансовото състояние на белодробната болница, оцеляла повече от 70 години. Причината беше рестриктивната методика за финансиране на здравното министерство, която ощети всички бивши тубдиспансери в страната. “Д-р Трейман” изпадна във финансов колапс и ръководството поиска разрешение от Общинския съвет да изтегли кредит от 800 000 лв. Предложението не получи одобрение и персоналът започна да напуска. Оказа се, че са натрупани задължения за над 1,5 млн. лв. Кметът Даниел Панов назначи нов шеф на белодробната болница, който по-късно напусна. Бе обявен конкурс за управител, който се провали два пъти заради липса на кандидати. В крайна сметка бившия тубдиспансер оглави д-р Мария Рачева временно, която е шеф и на КОЦ. Сега от 1 януари 2017 г. след конкурс д-р Стела Денчева пое ръководството на “Д-р Трейман”, с амбицията и идеите да стабилизира финансовото състояние на болницата. Оказа се, че докторката е попаднала във финансов капан и сега единственото спасение е банков кредит от 350 000 лв., за да не фалира общинското дружество.
За пореден път Великотърновският общински съвет протегна ръка за спасение и за компенсация на двата неизплатени заема, които общината отпусна с два залога, взе сградата на бившата поликлиника на ул. “ Хр. Караминков” № 19, която не се използва за медицински цели. Администрацията дори пое ангажимента да съфинансира евентуални европроекти и програми на белодробната болница. На последната сесия на ОбС в края на декември 2016 г. д-р Денчева обяви намеренията да бъдат разкрити две нови отделения по алергология и детска пулмология. Освен това трябва да се довърши новата сграда на болницата, където могат да се долекуват пациенти по съответните клинични пътеки. Новите дейности ще привлекат лекари и болни и така ще се подобри финансовото състояние на болницата. Сега обаче тези идеи вече не се споменават. Само се предлага “Д-р Трейман” да разкрие кабинет за лечение на сънната апнея.
За съжаление, прогнозите за оцеляване на белодробната болница не са твърде оптимистични. За да се случи това, според сметките на Общината, трябва да бъдат лекувани годишно над 1200 болни. Отчетите сочат, че за миналата година пациентите са били около 800. “Д-р Трейман” лекува предимно болни с белодробни заболявания и туберкулоза над 18 години. Сериозен конкурент са и вътрешните отделения на МОБАЛ “Д-р Ст. Черкезов”, които работят с пълна сила. Само на десетина километра се намира общинската болница в Горна Оряховица, където лечението на белодробните болести е едно от основните дейности на стационара.
Вася ТЕРЗИЕВА, сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново