Юлия Керемедчиева и Калин Гърбов са шампиони на България по спортно катерене

Публикувано на чт, 4 Дек. 2014
827 четения

34 мъже и 16 жени, сред които всички топкатерачи на България взеха участие в държавното първенство по спортно катерене за мъже и жени. Надпреварата в дисциплините “скорост” и “трудност” се проведе в Национална спортна академия в София. Калин Гърбов по безапелационен начин доказа, че когато става дума за състезания по катерене, той е №1 в България. Вече на 37г., Калин е един от най­опитните състезатели по катерене у нас. В събота великотърновецът направи страхотно завръщане, като завоюва златен медал на “трудност” при мъжете. В първата квалификация той постигна топ, на полуфинала отново бе най­добър достигайки кота 30+, а във финала надви съперниците си с резултат 31+. Състезателната си кариера Калин започва още през деветдесетте години на миналия век, като в кариерата си има спечелени 3­то и 5­то място на световно първенство за юноши, 1­во и 3­то място в кръгове за европейската купа по катерене при юношите, 9­то място на световно първенство при мъжете в дисциплината скорост, многократен шампион у нас във всички дисциплини. Калин е представител на търновската катерачна школа, с която са свързани голяма част от постиженията в състезанията по катерене. Божидар Любенов от АК “Трапезица 1957” е седми, съотборникът му Владислав Ангелов десети, Стефан Аврамов “Еделвайс 74” (Килифарево) е единадесети. Шампион на България на “трудност” при жените стана Юлия Керемедчиева от АК “Трапезица 1957”. Великотърновката стигна до кота 29+ на финала. След нея се подредиха две състезателки на НСА. 12­годишната Ерика Велева взе среброто, Кръстина Ангелова, която в изминалата година направи забележителни постижения на скали и стана първата жена, минала маршрут 8b в България, се окичи с бронз. Мила Гордеева “Трапезица 1957” завърши на шесто място.
В дисциплината “скорост” бронзови медали завоюваха Юлия Керемедчиева при жените и Божидар Любенов при мъжете. В малкия финал Юлия надви Деница Алтънчева “Варнаклайминг”, а Божидар бе по­бърз от Петър Иванов КСКЕС “Алтиус Спорт”. Владислав Ангелов е осми, Тодор Шарков “Еделвайс 74” остана дванадесети. При жените Мила Гордеева е на пето място.
Шампиони в двата пола станаха Мария Георгиева “Климбо” (София) и Христо Алтънчев “Варнаклайминг”.