Веселин Стефанов с две световни титли и пет медала от световното по водно спасяване

Публикувано на ср, 7 сеп. 2016
554 четения

Великотърновски спортисти донесоха първите медали за България на световното първенство по водно спасяване за ветерани, което се провежда в Айндховен (Холандия). В дисциплините в басейн Веселин Стефанов спечели 2 златни, 1 сребърен и 2 бронзови медала във възрастова група мъже 65-69-годишни. В първия ден състезаващият се за “Етър” (Велико Търново) мастър стана вицешампион в дисциплината 100 м плуване с препятствия и взе бронз в извличане на манекен с плавници. На 100 метра плуване с препятствия Стефанов спря хронометрите на 1:28.68 мин. и бе победен само от Ханс Герд Хулсман от Германия. На 100 м извличане на манекен с плавници Стефанов постигна време 1:26.91 мин. По-бързи от него бяха само Ервин Колер от Германия и Паоло Паолони от Италия. През втория състезателен ден Веселин Стефанов стана световен шампион на 50 метра извличане на манекен с време 48.71 секунди, като изпревари със 76 стотни Ханс Герд Хулсман. В щафета Стефанов и съотборникът му от “Етър” Симеон Бъчваров взеха златни медали в дисциплината хвърляне на спасително въже, изпреварвайки с близо три секунди щафетата на “Бургос” (Испания), останала на второ място. Стефанов завоюва бронзов медал в дисциплината 100 метра извличане на манекен с плавници, като в оспорвана надпревара за третото място надделя над германеца Карл Шанз. В индивидуалните стартове Симеон Бъчваров се класира на шесто място при ветерани +70 години в дисциплината 50 метра извличане на манекен е четвърти, на 100 м плуване с препятствия е шести, при извличането на манекен е седми. Веселин Стефанов е многократен шампион по плуване и водно спасяване за мъже и ветерани и е сред българите с най-много отличия от световни първенства по водно спасяване. Той е сред инициаторите на учредяването на ежегодния турнир по водно спасяване за купа “Любен Кантарджиев” във В. Търново, който тази година се проведе за 15 път. Вчера се проведоха стартовете на плажа. На световното първенство за ветерани участват 658 мъже и 395 жени от 219 клуба от целия свят.