Eмил Стефанов спечели първи открит турнир по ускорен шах “Земеделци”

Публикувано на пн, 8 авг. 2016
250 четения

17 състезатели взеха участие в първия открит турнир по ускорен шах “Земеделци”, проведен във Велико Търново в събота. Надпреварата бе организирана от БЗНС и Шахматен клуб “Етър”. Състезанието в снекбар “Фунети”, се проведе в 7 кръга по швейцарската система, с контрола от 10 минути на шахматист с 5 секунди добавка на ход. Фиде майстор Емил Стефанов стана безапелационен победител с актив от 6 точки. Държавният шампион на България по класически и ускорен шах за юноши до 18 години стартира със серия от 5 поредни победи и 2 кръга предсрочно си осигури първото място. Ученикът в ПМГ “Васил Друмев” победи последователно Веселин Чамурков, Преслав Желязков, Иван Илийков, Ивайло Павлов и Янаки Лазаров. В последните 2 кръга Емо направи реми с Ива Пенчева и Живко Хлебаров. Ива Пенчева завърши на второ място с 5 т., ветеранът Иван Илийков е трети с 4.5 т. Със същия актив Живко Хлебаров и Димитър Цеков са съответно на четвърто и пето място. Победителят Емил Стефанов получи красива купа и парична премия от 60 лв. Заелите от второ до пето място получиха награди в размер на 50, 40, 30 и 20 лв.
“Състезанието бе полезна проверка за младите шахматисти на “Етър”, на които им предстои участие на турнир в Тетевен от 13 август. Емил Стефанов имаше възможност да изпробва нови варианти преди важните състезания, които му предстоят”, коментира Николай Йорданов, главен съдия на турнира.
Организаторите наградиха с медали и най-добре представилите се при 10-годишните – Кристиян Ангелов, Стилян Ангелов и Веселин Чамурков. След закриването всички деца похапнаха от специалната шахматна торта.