Зам.-министърът на образованието Диян Стаматов: “Финансиране между 100 и 200 хил. лв. ще получат 100 дуални паралелки”

Публикувано на пн, 5 Дек. 2016
242 четения

100 паралелки от 11 и 12 клас ще получат финансиране между 100 и 200 хил. лв. за прилагане на дуалното обучение. Средствата са предвидени по ОП “Наука и образование за интелигентен растеж”, по която професионалните гимназии в страната ще имат възможност да кандидатстват още в началото на следващата година. Едно от условията към училищата е да имат добри бизнес партньори. Предвижда се два дни учениците да учат и три дена да работят в реална среда, като за този труд те ще получават възнаграждения.
Това разясни във В. Търново зам.-министърът на образованието Диян Стаматов. В петък той участва в кръглата маса “Професионално образование, общини и бизнес”, организирана от Регионалното управление по образованието. Във форума се включиха представители на областната управа и общинските власти, директори на професионални гимназии и техни партньори от бизнеса.
“Бизнесът ще осъществява комуникацията си чрез ментори или ръководители, които подкрепят самата практическа дейност, за което има осигурени средства. На всички срещи бизнесът поставя един и същ въпрос: На нас ще ни платят ли за това, че ще се занимаваме с тези ученици?, а ето, че отговорът е ясен”, посочи зам.-министърът. Той подчерта, че за да могат учениците два дена да учат и три да работят, трябва да се направят сериозни промени в учебния план.
На форума беше дискутирана темата как общините и бизнесът спешно да решат от какви професии се нуждае икономиката в региона, за да се отрази това в заявките за план-приема догодина.
Заради дългогодишния отлив от професионалните гимназии в полза на профилираните и най-вече езиковите, Стаматов призова директорите да бъдат по-активни в рекламирането им. Той посочи, че от догодина ще има два випуска, които завършват основно образование – в 7 и 8 клас, и е редно учениците във всички училища да бъдат информирани за всички възможности за кариерно развитие. Да знаят, че уменията да комуникират на два или три езика не дават гаранция за намиране на работа. Като модел за равнопоставеност и елиминиране на конкуренцията между елитните и професионални гимназии бе дадена община Свищов, която организира информационна кампания за всички ученици какви възможности имат за продължаване на обучението си.
16 професионални гимназии и едно спортно училище има в областта. Професионални паралелки са сформирани и в средни училища във В. Търново, Полски Тръмбеш, Сухиндол, Елена и в с. Камен. Обучение се води по 31 професионални направления, като водеща е сферата на услугите. “Прецедент е, че през учебната 2016/17 г. не се осъществи прием в областта на машиностроенето. Слаб интерес отчитат химическата промишленост, производствените сфери, хлебопроизводството и сладкарството”, каза експертът в РУО Таня Димитрова.
Златина ДИМИТРОВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново