Свободният пазар на ток за домакинствата остава мираж

Публикувано на пн, 23 Ное. 2015
837 четения

Даниелa Димитрова от “Енерго-Про” и Милен Трифонов от КЕВР са скептични, че свободният пазар за малките потребители на ток ще заработи преди средата на 2016 г.

Домакинствата и малките потребители на електроенергия с инсталирана мощност под 100 киловата искат, законът им позволява, но практически няма да могат да излязат на свободния пазар на ток от догодина. Причината – постоянно променящите се правила, поставяни от държавата и КЕВР, което пречи на енергийните доставчици да се справят навреме. Това стана ясно след срещата, посветена на либерализацията на енергийния пазар, провела се във Великo Търново в края на седмицата.
На нея нито един въпрос, поставен от бизнеса, общините, читалищата и журналистите не получи конкретен отговор от представителите на Министерството на енергетиката, БЕХ, ЕСО, КЕВР, Българската независима енергийна борса и “Енерго-Про”. Единственото, което стана ясно, че до средата на следващата година свободният пазар на електроенергия за малките потребители остава мираж.
Едно от условията за излизане на свободния пазар за потребителите до 100 киловата е да имат електромер за почасово отчитане на потреблението. Такива измервателни уреди малките консуматори нямат. В този случай за тях ще важат стандартизирани товарови профили, каквито не се изработени от електроразпределителните дружества, а срокът за представянето им в КЕВР е до 31 януари. Това не означава, че те няма да се преработват, поясни Милен Трифонов от Комисията за енергийно и водно регулиране.
В момента КЕВР е издала 150 лицензии на търговци на ток. Те са качени в сайта на държавния регулатор. Активни са една трета, с които може да се сключат договори – техният списък е в сайта на ЕСО.
Либерализацията на електроенергийния пазар дава възможност на клиентите да избират своя доставчик, с когото свободно договарят цените, поясни Николай Налбантов от Министерството на енергетиката. Той уточни, че либерализацията е само за доставката на ток и не засяга процесите, свързани с преноса, разпределението и достъпа до ел. мрежите.
Това означава, че на свободния пазар ще получавате две фактури. Едната е от търговеца и втората е за пренос и достъп от ЕРП, обясни Даниела Димитрова от “Енерго-Про”. По думите ѝ, ако търговецът фалира, се връщате при “Енерго-Про” като доставчик последна инстанция, където цената е най-висока. Ако има авария по мрежата, отново търсим Енергото, а не търговеца. За проблеми с качеството на тока отговорността също е на ЕРП за региона.
Здравка МАСЛЯНКОВА
сн. авторката

loading...
Пътни строежи - Велико Търново