Глобиха Община В. Търново с 5000 лв.

Публикувано на вт, 31 авг. 2021
9064 четения

Глоба в размер на 5000 лв. е наложила на Община В. Търново Регионалната екоинспекция за нарушения на разпоредбите на Закона за управление на отпадъците заради депото за строителни отпадъци в Леденик. Това стана ясно от отговора на служебния министър на околната среда и водите Асен Личев в рамките на парламентарния контрол на въпрос, зададен от депутата Явор Божанков. Народният представител от региона попита екоминистъра какво е решението за проблема с депото, което поражда притеснения сред жителтие на Леденик. Задълбочаването на спора между кметството и Общината доведе до насрочването на местен референдум през септември дали да бъде изградена площадка за третиране на строителни отпадъци, каквито са плановете на местната администрация.
“Проблемът с отпадъците е генериран с години. За съжаление жителите на област В. Търново са изправени пред параграф 22 по отношение на строителните отпадъци. Клетката в Шереметя се запълва по-бързо от предвиденото и вече не приема отпадъци от юридически лица. Леденик остава единствена опция, но е незаконно. В крайна сметка се оказва, че гражданите нямат избор. Този проблем е въпрос на реформа в архаичното ни екологично законодателство. Не се ли предприемат реформи екологичните проблеми ще се задълбочават”, заяви Божанков.
От отговора на министър Личев стана ясно, че проверка на Басейнова дирекция е установила замърсяване на водите на близкото дере. Според доклада във водите е установено наличието на манган, като стойностите са 12 пъти над нормата. Наличието на установените замърсители говори, че на сметището има не само строителни отпадъци, но и органична материя, уточни Личев. И допълни, че на Общината е издаден акт за установяване на административно нарушение на 29.07.2021 г. от Басейнова дирекция за неизпълнено предписание за спешно отводняване на самозавирил се участък от дерето. Отделно от това за нарушения на Закона за управление на отпадъците, на 22.07.2021 г., РИОСВ – В. Търново, е санкционирала Общината с 5000 лв.
“С писмо на Община В. Търново е представен на РИОСВ график за конкретни действия, които ще предприеме във връзка с привеждане на депото в съответствие на законовите изисквания. И РИОСВ и МОСВ очаква стриктното спазване на този график”, заяви министър Личев.
По време на парламентарния контрол Явор Божанков постави и темата за чистотата на атмосферния въздух във В. Търново и по-конкретно дейността на “Кроношпан”.
Отново се оказа, че няма установени отклонения в екологичните норми от страна на дружеството. Друг източник на замърсяване също не е установен от РИОСВ.
“Не съм удовлетворен от отговорите. Жителите на близките квартали еднозначно виждат праха по терасите и автомобилите си и усещат силната миризма. Но все пак органите не могат да установят откъде идва това. От 28 пречиствателни съоръжения 8 работят, а 20 не могат да бъдат въведени в експлоатация. Ако направя ретроспекция с въпросния инвеститор и дейността му в други държави, то това е явно начин на работа, защото навсякъде е съпътстван от глоби и скандали”, заяви Божанков. В заключение той настоя за реален контрол от страна на РИОСВ, която отскоро има и нов директор.
“За да се оползотворяват правилно строителните отпадъци е необходима законодателна реформа, която служебен кабинет не може да направи, нужни са и по-строги екологични норми и санкции за замърсяване на атмосферния въздух, които изискват законодателни промени. Трябва ни работещо правителство”, каза още Божанков.
Весела БАЙЧЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново