30 румънски и български фирми участваха в трансграничната трудова борса във ВТУ

Публикувано на вт, 24 окт. 2017
327 четения

30 румънски и български фирми участваха в трансграничната трудова борса, която се проведе във Великотърновския университет. Те предложиха на младите хора възможности за стажове, учебни практики, семинари, обучение и работа.
Работни места в сферата на строителството, охранителния бизнес, производството на фотоволтаични пана, козметичната индустрия, както и в селското стопанство – борба с вредителите на фирма за препарати, бяха само част от предложенията на румънските компании. Те развиват бизнес в областите Телеорман и Гюргево. Минималното заплащане там стартира от 400 евро с осигуровки от работодателя. Фирмата за фотоволтаичните пана е ситуирана в Гюргево, за българските работници ще бъдат осигурени и безплатни жилища, стана ясно по време на трудовата борса.
Кариерният форум във ВТУ беше организиран в рамките на проекта “Обединени за общ пазар на труда: интегриран подход за трудова мобилност в трансграничния регион между Румъния и България”. Той се ръководи от фондация EMMA – Румъния, а техни партньори от българска страна са Европейският информационен център във Велико Търново, Кариерният център на ВТУ и Job Tiger – София.
Подробен анализ за потребностите на пазара на труда в Румъния и България е изработен благодарение на проекта. Той показва, че минималната заплата в северната ни съседка е 275 евро. Безработицата е 5,3 %, а най-ниска е сред населението на възраст между 55 и 64 г. Повече безработни има сред младите хора, най-вече в селските райони, като делът на мъжете е по-висок от този на жените.
Професионалисти в ИТ сектора се търсят най-много в Румъния. С приблизително 110 000 специалисти, работещи в тази област, страната се намира в най-добро положение в Централна и Източна Европа. Въпреки това са необходими 12 000 нови специалисти годишно, за да може да се покрият пазарните изисквания в сектора. Годишно от факултетите излизат само 8500 души, завършили ИТ, и още 1800 младежи с дипломи в областта на комуникациите, но само част от тях продължават да работят в областите, за които са учили.
В Румъния има и голям недостиг на медицински персонал, учители, агенти по маркетинг и продажби, финансови и юридически работници, професионалисти в бизнес услугите, работници в сферата на лесовъдството, земеделието и рибарството. Генади Гандрабура, президент на фондация ЕММА – Букурещ, подчерта, че основна мисия на проекта е да помогне на българи и румънци да намерят работа в съседната страна. Той обясни, че като устойчиво продължение след края на проекта ще остане да функционира разработената платформа с адрес http://romania-bulgaria-jobs.eu/, която дава възможност на всички активно търсещи работа от двете страни на Дунава, да се регистрират и онлайн да осъществят връзка с работодатели.
Златина ДИМИТРОВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново