Стоян Златев, председател на Общински съвет – Елена: “Работим добре с БСП и ДПС, няма излишно политиканстване в местния парламент на Елена”

Публикувано на пт, 20 окт. 2017
1327 четения

37-годишният Стоян Златев е най-младият председател в историята на местния парламент в Елена – оглавява го едва навършил 35 години. Преди две години той влезе в Общинския съвет от квотата на ГЕРБ.
Златев е завършил право във ВТУ, а преди това икономика на индустрията в Стопанската академия в Свищов. Специалността му от Строителния техникум във Велико Търново е “Строителство и архитектура”.
Предишния мандат изкара само една година като общински съветник, тъй като пое управлението на общинското дружество “Буковец”. Професионален опит започва да трупа в общината в сферата на общинската собственост. После близо седем години е геодезист в частна фирма, след което оглави Общинската служба по земеделие.

– Г-н Златев, какво е разпределението на съветниците в Общинския съвет на Елена, как работите?
– Общинският съвет на Елена е съставен от 17 съветници. От тях 10 са представители на ГЕРБ, 5 от БСП и 2 от ДПС. Имаме 6 постоянни комисии – бюджет и финанси, устройство на територията, местно самоуправление, общинска собственост, образование, култура и вероизповедания, здравеопазване и социални дейности. В тях членуват по 5 съветника. Най-млад сред тях е Мартин Трухчев от ГЕРБ, който е 31 години. Той е втори мандат в местния парламент.
Съветниците получават по 90 лв. на заседание и 70 лв. на комисия, заплащането е редовно. В началото на мандата беше взето решение моята заплата да е 70 процента от тази на кмета на общината инж. Дилян Млъзев. Заместник-председателят пък взема 70 на сто от възнаграждението на председателя.
Като цяло работим добре. При нас основната работа протича в комисиите, там са основните дебати. А самите сесии преминават в по-делови и конструктивен тон.
– Какъв е вашият опит в местния парламент?
– Аз бях избран и предишния мандат за общински съветник, около една година изпълнявах задълженията си, защото после бях определен от Общинския съвет за управител на Общинското дружество “Буковец”. Нямах правото да съвместявам двете позиции и на мое място влезе друг съветник.
– Тежка ли е председателската позиция?
– Тежка е, когато се вземат по-сериозните решения. Спомням си, че едно от първите ни решения през този мандат, още в края на 2015 г., беше свързано с поемането на дългосрочен общински дълг. Другото по-важно решение беше свързано с вдигането на местните данъци. Това е една тема, която е болна за всички, но понякога се налагат и такива мерки.
– Каква опозиция са БСП и ДПС?
– Хубаво е, че общинският съвет не е място за излишно политиканстване. Те подкрепят всички решения, които са свързани с общото благо на хората, които живеят в общината.
Различията ни са по-големи, когато се коментира Инвестиционната програма. При нас специфичното е, че в общината имаме много населени места – 124. Те са разположени на една доста голяма територия. В много от тях има по един жител. Нормално е в XXI в. всеки да иска да стига по хубав път до мястото, където живее, през зимата да е добре почистено. По тези въпроси имаме повече дебати с опонентите ни от БСП и ДПС, защото всеки иска най-доброто за своите избиратели, но е хубаво, че постигаме консенсус.
Сега предполагам, че страстите отново ще се понагорещят покрай приемането на Инвестиционната програма и приемането на бюджета на Общината за следващата година. През 2017 г. бяха заложени средства за ремонти на доста улици и пътища. Те са в доста лошо състояние, особено в градската част. Неприятно е, че процедурата, свързана с обществената поръчка за техния ремонт е спряна заради обжалване.
– Как работите с кмета на Елена инж. Дилян Млъзев?
– Разбираме се добре, нямаме никакви конфликти. Той има сериозен опит като градоначалник и познава в детайли проблемите на всички населени места и на самия град Елена.
– Как върви подготовката за празника на Еленския бут, който е след седмица?
– Радваме се, че интересът е изключително голям. Легловата база е запълнена на 100 %. Над 2000 са местата за спане в цялата община. Хората от този бранш споделят, че почитатели на празника им звънят още в началото на календарната година, за да си запазят места. Дори и да няма още обявени дати, те си резервирали легла за празника, независимо кога точно ще се падне. Това са хора, които идват предимно от София, Варна, Русе. Интересът към нашия Балкан е главно от тези по-големи градове. Но след като се направи пътят Елена – Твърдица, при нас идват и много туристи от Южна България.
– Какво включва програмата за празника?
– Програмата започва в петък – 27 октомври, от 18.30 часа на площад “Христо Ботев” с концерт “Добре сте ни дошли” на танцова формация “Балканика” от Велико Търново.
Официалното откриване на празника е в събота от 10.30 часа. Час по-късно започва празничната музикално-артистична програма, която включва първа част на шоуто “Аламинут” за чудото “еленски бут” и изпълнения на Йордан Марков и духов оркестър “Виво Монтана”.
Проявите във вечерните часове включват – “По надвечер на мегдана” – фолклорна програма с участието на местните танцови формации “Балканджийче”, “Еленика” и “Самодиви”, концерт на народната певица Росица Пейчева с танцова формация “Етно ритъм” и празнични илюминации.
В съботния ден по традиция на Градския пазар ще бъде пресъздадено пърленето на прасе над трап, а след това всички, които желаят, ще могат да разгледат базара “Забравени традиции и живи вкусове” – селски МОЛ от Габрово, както и да се порадват на кулинарните умения на шеф Андре Токев.
Празникът ще завърши в неделя, 29 октомври, с “Какво остана от прасето” – кухня на открито за местни специалитети.
Весела КЪНЧЕВА
сн. личен архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново