Утвърдени автори ваят скулптури от мрамор, метал и дърво за парка в кв. “Колю Фичето”

Публикувано на пт, 8 сеп. 2017
663 четения

Девет утвърдени автори ваят скулптури от мрамор, метал и дърво, които ще бъдат разположени в парка на кв. “Колю Фичето” във Велико Търново. Творците са от България и Македония, а сред тях има емблематични имена в съвременната скулптура от различни поколения. Това са Иван Русев и Емил Бачийски от София, Свилен Костадинов от Пловдив, Георги Минчев, Милен Джановски, Венко Тонков и Красимир Методиев от В. Търново, Мара Латева от Хасково и Гордана Хаджи-Николова от Македония. Творците имат много награди и участия в международни и национални симпозиуми, а произведенията им могат да се видят в цялата страна и в чужбина.
Художниците участват в първото издание на Международния скулптурен симпозиум “Пространства – Скулптурни обекти и пластика в екстериорна среда”. Форумът се организира от търновското представителство на СБХ и Община В. Търново, която е съфинансирала проекта по програма “Изкуство и култура”. Мултимедийна презентация на проекта и на авторите ще бъде представена на 8 септември (петък) от 17,30 ч. в Изложбени зали “Рафаел Михайлов”.
Пет от мраморните скулптури ще украсят парковото пространство в кв. “Колю Фичето”, а точните места ще бъдат съгласувани с главния архитект на Общината Николай Малаков. Дървените пластики също ще бъдат предоставени на Общината и ще станат част от фонда на изложбените зали, обясни председателят на СБХ – В. Търново Мариета Конова.
В продължение на десет дена артистите са творили в двора пред ателиетата по скулптура на ВТУ.
Фигурата “Алегория на сътворението” от мрамор ще остави в старата столица пловдивчанинът Свилен Костадинов. На мраморни скулптури са заложили Иван Русев и Георги Минчев. В своите пластики Емил Бачийски, Венко Тонков и Красимир Методиев умело съчетават камъка и метала. Огромни чанове от метал е изработил Милен Джановски. Мара и Гордана са избрали да творят с дърво.
Златина ДИМИТРОВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново