Уникални скъпоценни и полускъпоценни камъни показва изложба във В. Търново

Публикувано на вт, 1 мар. 2022
1778 четения

Изложбата на скъпоценни и полускъпоценни камъни и кристали, която се открива днес във В. Търново, предлага изключително разнообразие на красиви екземпляри от цeлия свят. Тя е подредена в Изложбени зали “Рафаел Михайлов” и включва над 400 експоната. Организатор на събитието е един от най-големите великотърновски колекционери Веселин Марчев.
Днес много хора фаворизират диаманта като най-подходящият камък за годежен пръстен и най-добрият приятел на женатя. Това е така най-вече заради факта, че той е най-твърдият скъпоценен камък на планетата,10 по скалата на Моос, и поставен на подобно бижу най-добре символизира твърдостта и здравината на семейството, разказва Марчев. Малко хора обаче знаят, че съществуват и други камъни, които са по-редки, и заради това в повечето случаи са изключително скъпи. По-известните от тях са: Бирмански рубин , сапфир от Кашмир, Падпараджа сапфир, Париба турмалин, танзанит, Червен берил, жад и александрит.
Любимите камъни на кралете сапфир и рубин са корунд – един от най-твърдите минерали, имащ по дефиниция твърдост 9 по скалата на Моос. Заради здравината си те са подходящи за използване във всякакъв вид бижута. Сапфирът може да се види във всички цветове на корунда, с изключение на червения, който се нарича рубин. Чистият корунд е безцветен, а различните окраски са резултат от съдържащите се в него микроелементи. Този камък може да се види в синьо, розово, жълто, зелено, лилаво, оранжево, синьо-зелено, черно и дори с променлив цвят. Синият сапфир например е резултат от комбинация от титанов и железен оксид.
От всички изредени дотук камъни най-високо оценяваните са Бирманският рубин, наречен още Гълъбова кръв, Падпараджа сапфир (първоначално смятан за рубин) и Кашмир сапфирът. Колкото по-малки примеси има в камъка, толкова по-рязко цената му се завишава. Тук говорим за рекордни стойности от порядъка на 1 млн. долара на карат за Бирмански рубин.
“Каратът при скъпоценните камъни е мярка за тегло (0,20 грама), а не като при златото – мярка за чистота”, пояснява Марчев. Има рубини, добивани и на други места на планетата като Мозамбик и Мадагаскар, където цените са доста по-поносими. В общия случай цената на камъка “хвърчи” в геометрична прогресия в зависимост от чистотата и цвета на камъка, допълва той. “Ако на практика съществуваше толкова чист рубин като диамант FL с идеалния цвят – Гълъбова кръв, цената би следвало да е 10 пъти над цената на диаманта. Но реално толкова чисти рубини са огромна рядкост и ако има такива, те ще са изложени в някой музей”, дава пример Марчев. При Падпараджата цветът преминава от розов, червен до оранжев. Той, както и Кашмир сапфирът, наричан заради цвета си Кралско синьо, са другите представители на корундите, оценявани на много високи стойности на пазара. Не трябва да се забравя и изключително редкия и ефектен камък александрит. Той е кръстен на цар Алексанър II Романов, открит е в планината Урал и е безспорен лидер сред руския елит. Камъкът е много рядък и ефектен, защото цвета му преминава от петролно зелено на слънчева светлина до виолетово през нощта. Александрит може да бъде намерен също в Бразилия и Шри Ланка. В Европа този камък е смятан за символ за страстта и ревността, в зависимост от цвета си. Първото му известно споменаване го описва като “блестящ и преливащ като очите на паун” и се среща в древен индийски трактат, чиято възраст надхвърля четири хилядолетия. В индийската астрология, този камък е известен със своята силна завладяваща енергия. Смятан е за магически барометър, реагиращ със смяна на цветовете, в зависимост от настроението и състоянието на притежателя на камъка.
“Друг интересен представител на редките камъни е зойситът, впоследствие наричан танзанит. Той е един от любимите ми, защото е завладяващ със своят дълбок син цвят. Най-добрите екземпляри на танзанитите се наричат D-Block и са кръстени на мината в Аруша – Танзания, откъдето са извадени. Интересен факт при тях е, че са открити след запалване на стърнища. При нагряването на камъка, който е кафеникав, бил забелязан да започва да свети в разкошен син цвят”, разказва Веселин, като добавя, че затова голяма част от танзанитите нарочно се нагряват за по-красив и остър цвят. Тези камъни за първи път са популяризирани от световноизвестната бижутерска империя “Тифани”, а впоследствие именно те я спасяват от фалит. В момента мините, от които се добива танзанит, са почти на изчерпване, което предполага рязкото повишаване на цената на този камък в следващите години. Затова той е особено предпочитан за инвестиция и се търси масово както в чужбина, така и в България. При танзанита почти няма фалшификати. За една година цената му се вдигна двойно, а до 5 години се очаква тя да достигне тази на диаманта, който е най-предпочитаният за инвестиция скъпоценен камък. Тенденциите са такива, че цената на диамантите винаги се повишава, пояснява Веселин.
“В България се продават прекалено много скъпоценни и полускъпоценни камъни на нереално ниски цени, което не е нормално. Немислимо е да се вярва, че е възможно да се закупи пръстен или колие с такъв камък за подобна сума”, обяснява Марчев. Голяма част от скъпоценните и полускъпоценните камъни, които се продават в страната ни, не са истински. Затова хората, които искат да си купят такива, трябва да са много добре запознати с това какво точно купуват, откъде го купуват, на каква цена, колко е голям камъкът и колко е чист, пояснява Веселин.
Всеки един камък има дадена твърдост. Диамантът е най-твърд и по тази скала е оценен с максималното 10. Рубинът и сапфирът са следващите по твърдост – 9. Това означава, че те могат да бъдат надрани само със себеподобен камък или с по-твърд от тях. Т.е. един рубин може да бъде надран само от друг рубин или от диамант. Истинските емералди пък могат да се проверят много лесно чрез потапяне в олио. Тогава пукнатините им все едно изчезват, издава някои тънкости Марчев. Той обяснява, че изкуствените скъпоценни и полускъпоценни камъни се създават в лаборатории по физичен и химичен път. Диамантите например се правят от графит, поставен под високо налягане и при висока температура. Изкуственият диамант обаче не може да се нарече точно фалшив, защото толкова наподобява естествения, че дори е трудно да се направи разлика. Такъв струва от 1500-2000 долара на карат и нагоре, но цените на скъпоценните и полускъпоценните камъни се влияят и от различни световни събития. Най-осезаемо е това при диамантите, които са единствената борсова стока в този бизнес. Цената на останалите камъни по-често зависи единствено от търсенето на пазара. В момента инфлацията е много висока и хората търсят алтернативни начини за инвестиции, а камъните са сравнително безрисков начин за това, посочва Марчев.
Николай ВЕНКОВ
сн. Бранимир БОНЕВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново