Търновските царе хапвали мед от Мусина

Публикувано на вт, 10 февр. 2015
1035 четения

Истинският мед винаги се захаросва.

Над 500 кошера и около 15 пчелари има в павликенското село Мусина. Всички те заедно с кметската управа са решили да възобновят традиционния празник на пчеларя, който техните предци са отбелязвали в деня на св. Харалампий. Според поверието светецът държи всички болести, за това за неговия ден се месят питки, които се мажат с мед и се раздават за здраве.
Празникът в Мусина ще се проведе днес, 10 февруари. В 10,00 часа в местната църква “Св. Параскева” с медения си глас водосвет за здраве ще отслужи арихимандрит Георгий. Свещеникът ще освети питките, намазани с мед, и най-различните сладки, направени с него. След това пак по стара традиция пчеларите и любителите на кехлибареното злато ще се почерпят с греяна ракия, направена с мед за здраве на пчелите, на собствениците на кошери, за да има много мед. В пенсионерския клуб ще бъдат опънати големи софри и всички ще опитат от осветените питки с мед, разказва Ани Христова от кметството. Любопитен момент от празника ще бъде конкурсът за най-хубав мед. Наградите за него ще бъдат осигурени от бижутера на звездите Константин от Павликени, който е голям приятел на хората от Мусина.
Пчеларството има вековни традиции, обяснява с гордост кметът на селото Христо Минчев. Местните съдят за това от една приписка от Брашовския миней от средата на XIV в. В него има рисунка на крепостта на Царевец, художникът ѝ се е подписал като Димитър от Мусина, царския пчелар. Другото доказателство, че хората тук от векове са добивали мед, е, че в района има местност, която се казва Пчелинето.
В момента в землището има около 500-600 кошера. Добива се мед най-вече от рапица, акация, билки, липа и слънчоглед. Пчеларството в района било замряло, но се възродило през последните години. То си е поминък, допълнителен доход, обясняват хората от селото. Най-крупният пчелар в района е Аврам Дучев, той развива своята дейност по програма. 83- годишният Константин Моновски пък е най-възрастният.
“Най-чистият мед е акациевият, но в Мусина няма много, защото не останаха такива гори. Добива се основно от рапица. Ако искате да лекувате черен дроб и жлъчка, сърдечно заболяване или проблеми с щитовидната жлеза, си вземете от него. Той е блед и светъл на цвят”, разкрива чичо Иван, чийто двор е пълен с кошери. По думите му пчелари от Мусина не продават мед на дребно. Предпочитат да го предават на големите фирми, които го изнасят зад граница. Българският мед в последно време се търси най-много в Германия, Холандия и Близкия изток. През последната година е изкупуван на едро по пет лева за килограм. Важно е да се отбележи, че фирмите, които го изкупуват, първо вземат проби от меда, после запечатват тенекиите, в които се съхранява. Вземат го само ако пробата се окаже добра и според всички изисквания.
Пчеларите от Мусина казват, че истинският мед се познава по специфичната миризма на билките и растенията, от които е събиран. “Лош мед няма. Такъв го правят преработвателите, като започнат да му слагат глюкоза. Истинският качествен мед се захаросва. Само акацията издържа до 2 години”, разкрива 74-годишният Дочо Тодоров.
Той и съпругата му леля Мира се занимават с пчеларство от 1999 година. Дълги години мъжът бил шофьор, после имал и собствен камион, но транспорта не вървял и се захванал с пчелите. Първият кошер си купили по обява във вестника от Самоводене. Неговият собственик го продавал, защото жена му имала алергия от пчелите. В него имало 20 килограма мед и така покупката им излязла почти безплатно. Започнал да ги увеличава постепенно, докато достигнали 150. Сега освен тях има и десет резервни.
От всички продукти, които се добиват от пчелите, най-много се търси мед, после прополис и пчелен прашец, восъкът за свещи също се продава, обясняват майсторите. Те разкриват, че единствено по-трудно се добива пчелната отрова. Тя е изключително ценна, защото се използва при направата на много лекарства. Чичо Дочо разказва, че колкото повече цветен прашец има в един мед, толкова е по-хубав. Трябва да се разтапя на водна баня до 40 градуса, за да не му се загубят качествата. Иначе става токсичен, заври ли, би могъл дори да е опасен.
На ден трябва да се яде колкото килограма е човек толкова грама, не повече. Това е полезната доза. Хубаво е вечер преди лягане една лъжичка мед да бъде разтворена в хладка вода и тази смес да се изпива, истински балсам за сърцето е. Преяждането с мед не е добре, защото това е единствената храна, която се усвоя на сто процента от организма.
Медът лекува всички болести, категорични са пчеларите. За сега няма по истинска и натурална храна от него, добавят те.
Пчеларството е скъпо занимание за хората, които са се захванали с него. Половината пари, които изкарват от сезона, ги влагат. Чичо Дочо и леля Мира били по програма, но цялата бюрокрация около тях е много сложна, особено за хора на пенсионна възраст.
След празника във вторник пчеларите от Мусина ще се гласят за голямо международно изложение в Плевен. Не пропускат подобни прояви, защото по време на тях обменят опит, купуват си различни неща.
С майсторите от Мусина си обещаваме нова среща, защото от пчелите човек може да научи много. Едно от нещата е, че дават мед, защото имат ред.
Весела КЪНЧЕВА, сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново