Шумни сватби и заведения тровят живота на търновци

Публикувано на ср, 1 авг. 2018
3269 четения

Жалби за шумни сватби и нощни заведения между блоковете във Велико Търново заляха редакционната поща на в. “Янтра ДНЕС”. Търновци са гневни, че не могат да си починат през отпуската или в извънработно време. Крясъци, кучешки лай, тропане, силна музика, чести ремонти на съседите и особено бучащо строителство от 6,00 часа сутринта направо вгорчават живота им и няма спасение.
Три седмици шумни сватби всеки ден в кв. Света гора”, където живея, вече не издържам, пише Ива. “Кючеци по цял ден ми опънаха нервите докрай, започват от 14,00 часа и продължават до полунощ. Къде е полицията, страх ли ги е да дойдат в квартала. С какво впечатление ще останат туристите, като с невероятните гледки на Царевец са принудени да слушат и кючеци от сватбите”, пита търновката.
“Хвърчат” чаши и чинии по масите, разположени направо под терасата ми. Има разпънат чадър, също и телевизор навън, който чувам по-силно от този в собствения ми апартамент, музика свири постоянно, дори през нощта”, оплаква се Павел Кушев. Той и съседите му са проплакали от заведение за хранене, което се намира непосредствено до техния жилищен блок на улица “Димитър Буйнозов” 7. Мъжът разказа, че е разговарял със собственика на заведението да намали шума, но това не се случва. Оплаквания има и от останалите собственици в жилищния блок, затова домоуправителят щял да внесе жалба в Общината. Още не сме викали полиция, но май ще се наложи, коментира Кушев.
Общината има Наредба за спазване на обществения ред и разпоредбите са задължителни, обясни Зорница Кънчева, шеф на отдела по екология. Често пъти едни от най-шумните съседи се оказват наемателите студенти, които канят много гости, правят среднощни купони и слушат силна музика. Ако наемодателят не вземе мерки, то общото събрание на етажната собственост може да изиска прекратяване на договора за наем. Често обаче съседите не са единни, за да постигнат общ резултат. Но първото, което може да се направи, е да се уведоми полицията, обясни Кънчева. Идват полицаи на проверка и съставят акт на нарушителите, защото общинската наредба регламентира, че от 23,00 до 6,00 часа и от 14,00 до 16,00 часа следобед е забранено да се шуми. Когато някой смята, че шумът е много силен, може да се направи замерване от РЗИ. Ако са превишени нормите по стандарт, се дава предписание на фирмата нарушител. Ако тя не ги изпълни, следват глоби.
Сега е лято и в много жилища правят ремонти, за които няма регламентиран срок за продължителност, каза още Кънчева. Друг е въпросът, че този, който прави ремонт, трябва да се съобразява със Закона за етажната собственост и да не вдига шум в часовете за почивка. Човешките разговори дават най-добрите резултати, но не са изключения свади, пререкания и остри думи.
Случва се в жилищен блок да има магазин и фитнес зала. Но шумът от зареждане и местене на стоката в бакалията и ударите на гирите и щангите са твърде неприятни за живеещите в сградата. Ако фитнес залата и магазинът не изпълнят предписанията на контролните органи, потърпевшите могат да заведат дело. Тогава вариантите са два – или шумът да престане, или обектите да бъдат преместени на друго място.
Според д-р Евгения Недева, директор на РЗИ, жалбите срещу шума в инспекцията не са много. РЗИ обаче оказва контрол на локалните източници за шум като аспиратори, климатици. А що се отнася до строителен обект, то Общината е контролният орган за шума. В случая често се налага администрацията да поиска измерване на шума от екип на РЗИ.
Според Наредба № 1 за обществения ред на Община Велико Търново всеки, който предизвика шум в жилищна сграда от 23,00 до 6,00 часа лятото и от 22,00 до 7,00 часа през зимния период се наказва с глоба от 200 лв. Същото е наказанието, ако се провеждат шумни тържества и състезания, форсиране на двигатели, които нарушават спокойствието в квартала.
100 лв. е глобата, ако се правят ремонти в жилищната сграда между 22,00 и 8,00 часа, а в почивните дни между 21,00 и 9,00 часа.
Вася ТЕРЗИЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново