При заплата над 1000 лв. има глад за овчари у нас

Публикувано на ср, 9 май 2018
715 четения

При заплата над 1000 лв. в България не достигат 1000 овчари. 50 на сто от овцефермите имат дефицит за качествена работна ръка, заяви Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. С осигуряването на безплатна храна и подслон заплатата на овчаря стига 1500 лв., но въпреки това кандидати няма. Според Караколев, макар бизнесът да е сезонен, българинът предпочита събиране на трюфели, охлюви и липа, а не да гледа животни. През зимата всички идват да търсят работа, но лятото овчарите са най-необходими. Няма да е далеч денят, когато у нас номадското овцевъдство ще изчезне, ще отглеждаме животните само в обори, както е на Запад, подчерта съпредседателят на НОКА. Затова от Асоциацията са дали заявка за внос на работници за овцевъдството.
За Великден сме изяли 30 000 румънски агнета с български печат и сега родните животни стоят в оборите на нашите животновъди, не могат да ги продадат, коментира още Караколев. По думите му румънците продават агнетата си по-евтино, по 4,30 лв. за килограм живо тегло на търговци в България, после ги колят в местни кланици. Само в Търновско са заклани 5000 румънски животни.
След това в магазините ги купуваме като български агнета и така се мамят потребителите. А що се отнася до това, дали българските овцевъди биха задоволили пазара у нас, то шефът на НОКА е категоричен, че български агнета има достатъчно. В момента се отглеждат около 1 млн. овце.
Темата “Българските храни от български суровини”, ще бъде акцентът на Седмия национален събор на овцевъдите, който ще се проведе от 11 до 13 май край Петропавловския манастир, припомни Караколев. Той подчерта, че проблемът с имитиращите продукти и с двойния стандарт на храните у нас е много сериозен. Затова от НОКА са провели няколко срещи в земеделското министерство, в които овцевъдите и козевъдите настояват българските млечни храни да се произвеждат само от българско мляко, а не със сухо и палмови мазнини. Сега се ограбват здравето и парите на българина с имитиращите храни, искаме промени в българския стандарт при производството на храни, коментира Караколев. В България овцефермите се окрупняват, влагат се много инвестиции. Това обаче ще съсипе дребното овцевъдство в селата. Спасението е хората да купуват директно от фермите в селата и държавата да разреши животновъдите да си продават продукцията където искат. А не както е сега с тази регионална търговия, която закрепостява млекопроизводителите към определени мандри. В момента обаче има срив на овчето мляко, изкупната цена за литър е 1,10 лв.
Вася ТЕРЗИЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново