Павлин Маринов от Стамболово майстори макети на възрожденски къщи

Публикувано на ср, 30 ян. 2019
1574 четения

Умалени копия на възрожденски къщи майстори Павлин Маринов от павликенското село Стамболово. Младият мъж започнал да ги прави за удоволствие, но вече има зад гърба си и участие в изложба, а хобито се превръща и в мисия да помага на хора, борещи се с тежки заболявания. Самият Павлин също минава през голямо изпитание, след като преди няколко години се сблъсква с най-коварната диагноза – рак, придружена от неврологично заболяване. С къщите, които младият мъж прави, намира, начин да оползотворява свободното си време, превъзмогвайки собствената си болка, за да помага на другите.
Павлин е родом от Павликени, но живее в Стамболово. Завършва средното си образование във Велико Търново в ПГСАГ “Ангел Попов” със специалност “Парково строителство”. След като се дипломира продължава образованието си в Русенския университет със специалност “Експлоатация на флота и пристанищата”. Като всеки млад човек започва да прави планове за живота си, а първата му работа е в завода за опаковки в Павликени като помощник-печатар.
“През лятото на 2017 г., докато бях на работа, почувствах дискомфорт, който беше съпроводен с падане на десния клепач и внезапна умора. Реших, че е от преумора и не обърнах сериозно внимание”, връща лентата назад Павлин. Все пак решава да отиде на лекар, защото проблемите не отшумяват. След прегледи от местните лекари е изпратен за консултация в Плевен при невролога д-р Йорданка Велчева, която се отнася изключително внимателно към него. Тогава идва първото тежко изпитание. Оказва се, че Павлин страда от рядкото неврологично заболяване миастения гравис – хронично автоимунно заболяване, характеризиращо се с мускулна слабост и лесна уморяемост при физическа активност. Следва вторият повратен момент в живота на младия мъж, когато чува най-тежката диагноза рак. Във ВМА потвърждават резултата и насрочват операция за отстраняване на тимусната жлеза, която е пряко свързана с неврологичното и онкологично заболяване.
“Това беше може би най-лошият ден в живота ми. Но на 15 август – Голяма Богородица, стана чудото да живея втори живот благодарение на подкрепата на хората от селото”, разказва Павлин. Сред благодетелите, които му протягат ръка, са арендаторът Евгени Таков, хората от местния магазин – Ивайло Лозанов и неговият съдружник Галин, както и други хора от селото, които организират благотворителна инициатива в негова подкрепа. Казва, че винаги ще им е признателен за протегнатата ръка. След направен контролен преглед с ПЕТ скенер в столицата се оказва, че Павлин се подобрява и лекарите преценяват, че не е необходимо да продължава с лъчетерапията. Препоръчват му в следващите години да продължава да следи състоянието си с контролни прегледи, за да се предотвратят евентуални усложнения.

Предай нататък

За да запълни времето си, Павлин решава да се захване с изработката на макети на възрожденски къщи, направата на които видял в интернет. Майстори ги от подръчни материали – камък, дърво, строителни материали и дори шишарки. Направата на една къща му отнема различно време, тъй като това зависи от здравословното му състояние. Досега е направил няколко макета на възрожденски къщи, които представи в изложба на 7 юли 2018 г. на празника на село Стамболово. Спонтанно в него се заражда желанието с хобито си да помогне на Йордан Петров от Павликени, който страда от онкологично заболяване, стартира нова дарителска кампания. Затова обявява къщите си за продан, като цените на макетите са символични – между 30 и 50 лв., за да са достъпни за хората. Освен къщите, младият мъж прави и умалени модели на автомобили от хартия, а събраните средства са за хората, страдащи от множествена склероза и миастения гравис. “След подобна среща със съдбата човек започва да гледа на живота по съвсем различен начин и цени всеки миг. Аз също съм съпричастен и помагам, когато мога с дребни суми на различни каузи както от мое име, така и от името на хората в Стамболово, на които съм изключително благодарен за помощта и подкрепата. Затова реших да помогна и на Данчо. Според мен не е нужно човек да е преживял подобно тежко заболяване, за да помогне на някого. Аз самият виждам добро от околните, а за да получаваш, трябва и да даваш добро”, смята Павлин. А призивът му към хората е да бъдат по-добри и състрадателни и да помагат на другите, които се нуждаят от подкрепа.
Весела БАЙЧЕВА
сн. личен архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново