Кое е най-изгодното отопление за дома през зимните месеци?

Публикувано на пн, 20 авг. 2018
7097 четения

Август е най-отпускарският месец, но и времето, в което трябва да се помисли за отоплението на дома през есенно-зимния сезон. Според народните вярвания мине ли Преображение, лятото “се пречупва” и времето се преобръща. Затова, ако сме решили да инвестираме след летните отпуски в нов вид отопление, сега е моментът да го направим. Магазините за техника предлагат изгодни оферти за покупка на ел. уреди, а доставчиците на твърдо гориво продават на по-ниски цени, отколкото през есента и зимата. Кой обаче е най-икономичният вариант за отопление е трудно да се каже, тъй като зависи от редица фактори.
Ефективното използване на електроенергията в домакинството е особено важно през зимата, когато отоплението се превръща в най-голямото разходно перо в сметките за ток. През този сезон неефективното използване на уредите и липсата на надеждна изолация на дома могат значително да увеличат месечните ни разходи. Тази зима сметките ще са малко по-високи, след като от 1 юли КЕВР одобри увеличението на тока с 2,78 %. Зависи също и от броя на отопляваните стаи, с какви уреди се топлим и дали работят денонощно, както и от това на кой етаж е апартаментът, с какво изложение е, дали блокът е саниран и др. За апартамент от 80 кв.м месечните сметки през зимата варират между 120 и 240 лв., а за жилища от 100 кв. м сметката скача с около 30 лв. отгоре. Разликата в сметките зависи и от това дали се използва климатик, радиатор или конвектор. Най-изгодна безспорно е покупката на инверторен климатик, който издържа дори на минусови температури, но пък цената му е по-висока. Въпреки това разликата в цената с останалите модели се избива още през първия отоплителен сезон. Уредите с нисък клас на енергийна ефективност, като печки тип “духалка” консумират значително количество енергия, без да затоплят помещението ефективно, а сметките излизат солени.
Добре е да се знае, че намаляването на стайната температура само с 1 градус смъква с 6 % месечната сметка за ток. През нощта отоплителните уреди е добре да работят на по-ниски градуси, но не трябва да се изключват, защото изстиването на помещенията и повторното им затопляне ще се отразят в месечната фактура. При първоначалното си включване климатикът тръгва с максимална мощност, като цели достигане за много кратко време на избраната температура, след което нормалната му работа се осъществява в поддържащ режим.
Експертите съветват за по-ниски сметки да се инсталират програмируеми термостати на отоплителните електроуреди. А ако са със смарт термостати, работата им може да се контролира дори от разстояние чрез интернет от офиса или през мобилния телефон. При използването на радиатори е добре да се поставят т.нар. рефлектори зад отоплителните уреди, особено в случаите когато са монтирани на външна неизолирана стена. Те представляват тънък стиропор с алуминиево покритие и предотвратяват енергийни загуби в жилището.
Оказва се, че значение за сметките има дори цветът на стените, тъй като по-тъмните тонове в помещенията изискват осветителни тела с по-голяма мощност, за да бъде постигнато същото ниво на осветление като при по-топлите тонове. Ел. уредите трябва да са съобразени също с броя на членовете на домакинството – литражът на бойлерите, хладилниците, фризерите, за да не се изразходва излишна енергия за работата им. Добре е да се избягва честото отваряне на хладилника или включената фурна, за да предотврати загуба на електроенергия. Сушенето на пране върху електрическите уреди пък води до понижаване на топлината в стаята и съответно до необходимост отоплителното средство да изразходи повече електроенергия.
Отоплението и готвенето с природен газ излиза 2,1 пъти по-евтино в сравнение с електроенергията, показват данните на “Овергаз”. През февруари 2018 г. средната сметка за природен газ в битовия сектор е 144 лв. или средно със 159 лв. по-евтино спрямо използването на електроенергия. Един квадратен метър площ, който се отоплява със синьо гориво, струва средно 1,40 лв. на месец, а с електроенергия – 2,90 лв. При апартаменти от 70 до 90 кв.м средната сметка през февруари е била 116 лв. или със 127 лв. повече. За апартаменти от 90 до 120 кв.м средните сметки са 134 лв., показват още данните на дружеството. Така за зимните месеци отоплението със синьо гориво за едно четиричленно семейство излиза около 400 лв. по-евтино спрямо отоплението на ток.
Тази есен трябва да се вземе предвид обаче поскъпване на синьото гориво с 10,81 % от 1 юли. Това доведе до актуализация на цената на парното, като за “Топлофикация – ВТ” увеличението е с 2,89 % и е едно от най-ниските в страната. Цената вече е 107,184 лв./МВтч с ДДС за битови, стопански и обществени абонати. Според данни на дружеството отоплението на парно е сред най-достъпните, тъй като анализът на месечните сметки показва, че 45 % от клиентите са платили сметки под 50 лв. за декември 2017 г., а при 31 на сто фактурите са до 100 лв. Едва 15 на сто са заплатили по-солени сметки.
По традиция най-евтино за българина си остава отоплението на твърдо гориво, макар да е най-трудоемко. Още от лятото много от хората, предпочитащи този вариант, се подготвят за студените месеци, тъй като цените на дървата, пелетите и въглищата са по-ниски. Купуването на дърва на кубик носи най-голям риск от измами, тъй като некоректни търговци редят дървата така, че реалното количеството излиза по-малко, предупреждават вече патили търновци. За това най-сигурният начин е да се купуват на тон. В момента цената за тон върви между 165 и 170 лв. и е с около 30 лв. повече спрямо м.г. Цената за кубик започва от 70 лв. за метрови и 90 лв. за нарязани и нацепени, докато преди година вървяха по 65 и 70 лв.
Скок се забелязва и в цената на пелетите, които през последните години са хит в отоплението и все повече домакинства преоборудваха отоплителните си инсталации, минавайки на по-калорично гориво. Причината е, че за отоплението на едно жилище от 80 кв.м са необходими 4 пъти по-малко пелети, отколкото дърва и въглища. Цените на разфасовките вървят средно от 5,90 до 7,50 лв. Един тон пелети от най-ниския клас – слънчогледовите, се търгуват средно за 250 лв., докато от габър вървят около 370 лв., а буковите по 390 лв. за тон. За зимата са достатъчни около 2-3 тона за едно домакинство.
При въглищата цената е без промяна и варира от 330 до 360 лв. за тон, като най-често хората купуват по 3-4 т въглища, достатъчни при по-мека зима. По думите на търговците, въпреки че са по-скъпи, хората предпочитат въглищата пред брикетите, защото са по-калорични и могат да се топлят с по-малки количества. Съветът им към гражданите е при покупката на въглища да изискват сертификат за калоричност.
Весела БАЙЧЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново