Държавният архив награди “Янтра ДНЕС” по повод Международния ден на архивистите

Публикувано на вт, 12 юни 2018
222 четения

“Янтра ДНЕС” получи награда за заслужил партньор в популяризирането на документалното богатство на Държавния архив във Велико Търново. С грамота в тази категория беше отличена и Регионална библиотека “П. Р. Славейков”. Отличията бяха присъдени по повод Международния ден на архивиста, който се отбелязва на 9 юни. По традиция на своя професионален празник служителите в архива наградиха свои читатели, дарители и партньори. Приза “Читател на 2017 година” получи Мирослава Статева. Наградата “Дарител за 2017 година” беше връчена на доц. д-р Тодор Дончев Овчаров, дарил документи за създаване на личен фонд, и Николай Трайков Ликовски от София, предоставил 58 писма на родственици на Хараламби Буров за периода 1936 – 1952 г.
ДА в старата столица отбелязва Деня на архивиста за десета поредна година. Специално за празника институцията беше подготвила дигитална изложба с документи и снимки от създаването на търновските училища. Тя беше представена във вид на презентация по повод Деня на българската просвета и култура пред ученици от 11 клас от Хуманитарна гимназия. Младите хора имаха възможност да видят на място оригинални документи от фондовете на търновските училища, съхранявани в архива. Те се запознаха с работата на архивистите, с функциите на информационната система, както и дейностите, извършвани в лабораторията за реставрация на документи.
През миналата седмица на архива гостуваха ученици от 4 класа на Старопрестолна гимназия по икономика и един от Хуманитарна гимназия. Те видяха отблизо как се реставрират старите издания в лабораторията и посетиха архивохранилищата, където се съхраняват документите. След това разгледаха изложба с оригинални снимки от фондовете на детските градини, съхранявани в отдела, експонирана по повод 1 юни.
Международният ден на архивистите се чества на 9 юни от 2008 г., разказа Боряна Маринова, началник на отдел “Държавен архив” – В. Търново, при Дирекция “Регионален държавен архив” в старата столица. “Изборът на тази дата не е случаен и е продиктуван от обстоятелството, че именно на 9 юни 1948 г. е създаден Международният съвет на архивистите под егидата на ЮНЕСКО. От 1960 г. българските архивисти са пълноправен член на Международния съвет на архивистите. От 2000 г. България е постоянен член на Европейския клон на бюрото на Националните архиви – EURBICA. Като член на международната архивна колегия, българските архивисти в дейността си се ръководят от принципите на взаимоизгодното сътрудничество, откритост и равнопоставен достъп на български и чужди изследователи до богатите на информация архивни документи”, посочи тя.
В течение на своята хилядолетна история архивите винаги са имали ключова позиция в държавно-административното управление. Дейността им, свързана със съхраняването и транслирането на историческата памет в политическото и културното пространство, е от значение за цялото общество. Без архиви е невъзможна историческата приемственост. Подобно на библиотеките и музеите архивите съдействат за ефективното оползотворяване на натрупаните от отделните цивилизации, държави и народи полезен исторически опит и знания. В съвременното общество архивните документи имат своето значение и се използват при решаването на редица проблеми – политически, социални, икономически, културни, екологични и др. Дейността на архивните учреждения би могла да се оприличи със съграждането на мост между минало, настояще и бъдеще, който е необходим за приобщаване на общностите към непреходните ценности и идеали.
Високите технологии в информационното общество осигуряват принципно нови възможности за развитие на архивното дело. Дигитализация на формиралите се значителни по обем традиционни документални комплекси и справочници, концентрирани в националната ни архивна мрежа, е безспорен факт. В резултат се трансформират информационните фондове на архивите, а оттук – технологията на архивната работа, както и представите за професията “архивист”. Нейната социална ниша значително се разширява, независимо от “опасенията”, че тази професия вече не е необходима в условията на съвременната информационна инфраструктура.
Информационните технологии и интелектуалните комуникации оказват своето влияние и върху развитието на архивното познание. Безспорно, приоритетно значение придобива “компютърната архивистика”, обект на която са електронните документи и бази данни. Електронното архивиране допринася за ускореното развитие на електронното управление, за запазване на документалното наследство на държавата, по-ефективното използване на информационни ресурси на публичните органи, за модернизация и трансформация в начина на работа на публичната администрация така, че тя да отговори на очакванията и нуждите на бизнеса и гражданите.

loading...
Пътни строежи - Велико Търново