Ангел Ганцаров събра историята на великотърновската журналистика в книга

Публикувано на ср, 16 Дек. 2020
267 четения

Председателят на СБЖ - Велико Търново, Светослав Стефанов получава автограф от автора на книгата Ангел Ганцаров.

Дългогодишният журналист и статистик Ангел Ганцаров представи своята нова книга “Великотърновската журналистика 1878-2020 г.”. В нея той е събрал историята на медиите от Освобождението до наши дни, запознавайки читателите с различните вестници, списания, радиа, телевизии, интернет издания и журналисти в старата столица.
За написването на своеобразната енциклопедия Ганцаров използва множество архиви от Регионалния исторически музей и Държавния архив във В. Търново. Голямо съдействие му оказва и екипът на Регионална библиотека “П. Р. Славейков”, който освен с предоставяне на книжното си богатство, помага и с предпечатната подготовка на изданието.
“Целта ми беше в тази книга да опиша колкото може повече местни медии и журналисти. Близо 10 месеца се срещах с колеги, събирах информация. Разлиствах папки, които не са отваряни от 140 години, и намерих интересни факти, които не бяха известни досега. От помощ ми беше и моята колекция от вестници. Само в нея имам над 150 издания, излизали във В. Търново, а има и такива, които не притежавам”, разказа Ганцаров.
Проучванията на журналиста показват, че старата столица е един от първите три български града, заедно с Русе и Пловдив, в които излизат вестници. В търновския регион е издаден първият селски вестник в България. Първият хумористичен вестник, първият цветен вестник, както и първото военно печатно издание също излизат в Търново. Повечето вестници са обзорни и включват най-различни теми. Някои от рекламите в тях са много любопитни, а често на страниците личат и политическите пристрастия на издателите им. През 30-те години на миналия век във великотърновски вестник е отпечатана и първата кръстословица, разказва журналистът.
Книгата съдържа 3 раздела, като първият разглежда средствата за масова информация от 1878 г. до 1944 г., вторият включва периода от 1944 г. до 1989 г., а третият – от 1989 г. до днес. Изданието включва богат снимков материал, който отразява работата на медиите, сплотеността на техните екипи и знакови срещи с известни личности. В книгата не са пропуснати и двете учебни заведения във В. Търново, които обучават бъдещи журналисти – Хуманитарна гимназия и ВТУ “Св. св. Кирил и Методий”.
На събитието присъстваха десетки представители на местните медии. С едноминутно мълчание те почетоха своите колеги, които вече не са между живите.
Николай ВЕНКОВ
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново