120 години празнуват растителнозащитниците

Публикувано на пн, 16 ян. 2017
111 четения

120 години организирана растителна защита у нас празнуват на 16 януари специалистите от Агенцията за безопасност на храните във Велико Търново. Началникът на отдела по растителна защита Димитър Стоянов разказа, че за начало на официалния празник на растителнозащитника се счита 16 януари 1896 г., когато е издаден Указ на княз Фердинанд Първи за борба с филоксерата, заболяване, пренесено от Америка и поразило масово лозята в цяла Европа. Така се поставя началото на растителната защита като част от селскостопанската наука.
В България Денят на растителнозащитника се чества официално от 16 януари 2006 г., когато се навършват 110 г. от издаване на първия нормативен акт в областта на растителната защита. А тази година националното тържество ще се проведе в Пловдив, отбеляза Стоянов. Той припомни, че до 2011 г. в страната е съществувала самостоятелна Национална служба за растителна защита, но след това тя вече е част от Агенцията за безопасност на храните. Нашата работа е да контролираме качеството на препаратите и торовете как се прилагат срещу вредителите на растенията, каза също шефът на отдела. Инспекторите правят и прогнози, и сигнализации за евентуални вредители, изготвят месечни бюлетини, с които информират земеделските производители за появата на болести и неприятели по растенията, определят точния момент и как да се извърши борбата с “неканените гости”. При нас, в отдела се намира и една от шестте лаборатории в страната за растителна защита. В нея се извършват различни видове вирусни анализи. И не на последно място е фитосанитарният контрол на растителната продукция от внос и за износ, както и здравният статус на посадъчния материал.
Димитър Стоянов отчете, че за миналата година в отдела са издадени 810 фитосанитарни сертификата за износ, 16 удостоверения за внос и 625 фитосанитарни паспорти за движение на посадъчен материал в ЕС. Освен това фитосанитарните инспектори целогодишно работят по 11 мониторингови програми. Лабораторията към отдела е извършила 1652 анализа на проби.
На територията на Великотърновска област има 32 селскостопански аптеки и 7 склада за търговия и съхранение на пестициди. Извършени са над 272 проверки на земеделски производители, специализирани аптеки и търговски обекти, взети са проби за установяване на карантинни вредители, а също и за остатъчни количества пестициди в растенията. Основната ни цел е да опазим здравето на хората и околната среда от замърсяване с пестициди, подчерта началникът. Затова са въведени критерии за добрите земеделски практики, които се контролират постоянно. Тази концепция е заложена в Директива 128 на ЕС, за да се намали необоснованата употреба на пестицидите.
Накрая Димитър Стоянов поздрави всички земеделски производители и специалисти в бранша с Деня на растителнозащитника.
Вася ТЕРЗИЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново