Обвиняем по дело за лихарство осъди прокуратурата за бавно разследване

Публикувано на ср, 30 юли 2014
679 четения

2000 лв. ще трябва да плати Прокуратурата на Република България на великотърновеца Аксел Емин, заради бавно правосъдие. Това постанови Районен съд – Велико Търново. Емин е един от петимата мъже, привлечени като обвиняеми за участие в организирана престъпна група, занимаваща се с лихварство. Разследването по случая започнало като оперативна разработка под името “Гюлетата” през 2010 г. По събраните от нея доказателства било образувано досъдебно производство и през 2011 г. бе проведена мащабна акция на ТЗБОП – В. Търново, при която бяха извършени обиски в чейндж бюра и офиси на фирми, иззето бе голямо количество документация, компютърна техника, както и пари и ценности, които според държавното обвинение е възможно да са придобити по престъпен начин. Първоначалната разработка е била насочена към девет души, но след няколко изменения на повдигнатите обвинения, привлечени по делото са петима. Сред тях са Георги Ганчев – Американеца, Георги Илиев – Диска и управителят на чейндж бюро Георги Аврамов. Като обвиняем е привлечен и Аксел Емин.
Разследването продължава близо4 г. и все още не може да достигне до съдебна фаза. Поради това Емин завел граждански иск за 5000 лв. срещу прокуратурата. В жалбата си посочил, че е разпитан веднъж от разследващите органи и след това по отношение на него не са извършвани никакви процесуални действия. Следователите пък отхвърлили изричното му искане да участва в следствените мероприятия по делото. Същевременно до миналата година му било забранено да напуска страната, а комисията “Кушлев” започнала да рови в сметките и имуществото му. Били извършени ревизии и наложени обезпечителни мерки. В резултат на необоснованото забавяне на производството Емин изпитвал силни притеснения, негативни емоции, морални болки и страдания, безпокойство, които продължили с години и довели до влошаване на здравето му.
От своя страна прокуратурата твърди, че става дума за дело с висока правна и фактическа сложност. Материалите по него са събрани в 347 тома, разпитани са над 400 свидетели, назначени са множество експертизи, между които има направени и четири международни поръчки. Съдът е приел, че държавното обвинение не е бездействало, но от представените материали не ставало ясно какви следствени действия са водени конкретно срещу Емин, който е обвинен само за лихварство. По същото дело се води разследване и за укриване на данъци, както и за пране на пари, за които няма данни ищецът да е участвал. За сметка на това точно следствените действия по тази линия водят до твърде дългия срок на разследване. Поради това, че прокуратурата не е разделила делото, Емин се е оказал ощетен, а правата му били нарушени, с съдът е постановил заведеният от него иск да се уважи частично. Решението подлежи на обжалване пред ВТОС.
Пламен КАРАИВАНОВ 

loading...
Пътни строежи - Велико Търново