Малки творци и откриватели репетират на Ксилифор “Сън в лятна нощ” на Шекспир

Публикувано на чт, 3 авг. 2017
326 четения

Едно от най-обичаните произведения на Шекспир се превърна във вдъхновение на млади актьори, художници, поети, архитекти и инженери, които творят и се забавляват заедно в местността Ксилифор. Вече 10 дена децата сплотяват усилията си в създаването на едно незабравимо представление на пиесата “Сън в лятна нощ”. Техният звезден миг ще настъпи в неделя, когато за първи и последен път ще представят своя спектакъл пред публика.

Малките артисти участват в Детския летен лагер “Звезден отбор”, организиран от Юнити Академия – София. 20 деца на възраст от 7 до 14 години ще почиват до 7 август на Ксилифор. Костюмите и реквизита на представлението те са изработили от изцяло от хартия с помощта на художничката Оля Афиногенова, която е сред най-добрите млади сценографи в България.

В началото запознахме децата с Шекспир, с неговия начин на писане и изказ, а след това започнахме да репетираме “Сън в лятна нощ”, споделя преподавателката по театрално майсторство Габриела Станкова. Оказва се, че благодарение на лагера по-голяма част от малчуганите за първи път се докосват до театралното изкуство.

Габи разказа, че участниците в предишната смяна са изучавали сонети на Шекспир, а после сами са създавали свои поетични творби. Те дори са записали аудиокнига с шедьоврите на британския драматург, която ще дарят на незрящи деца от цялата страна.

Паралелно с творческите занимания, лагерниците от “Звезден отбор” изучават архитектура и инженерство. Децата не се страхуват да поемат и такива предизвикателства, да творят без страх и да реализират идеите си, твърди преподавателят им Мария Десова. Програмата им включа и часове по STEM,  благодарение на което трупат познания от областта на физиката, природните науки и математиката. Наученото прилагат в изработването на работещи роботи. Сега те са обединили усилия около сглобяването на хидравлична ръка, която използва водата като метод на задвижване. Направили са и роборъка, която може да взема и премества малки предмети.

С познанията по архитектура децата са изработили от картон звезден павилион. Той е с височина 120 см и служи като експозиционна площ на малките художници.

Това, което ни отличава е, че деца с на пръв поглед много разностранни интереси – театър, изобразително изкуство, творческо писане, роботика, инженерство и архитектура, работят заедно в екип за изграждане на общ проект, обясняват двете преподавателки. При тях науката и изкуството се срещат на една сцена и обединяват усилията си за постигане на по-висока цел. Докато децата учат и се забавляват те развиват въображението си, достигат до оригинални идеи, взимат решения и поемат отговорността за тях, общуват пълноценно с връстниците си, изразяват се, разбират смисъла на съпричастността, толерантността и приятелството, споделя Габи.

Златина ДИМИТРОВА

сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново