Зъболекарите са недоволни от недостига на парите за лечение

Публикувано на пн, 10 апр. 2017
1121 четения

Д-р Румен Тодоров: “Денталната медицина не е само правене на пломба и вадене на зъб. Ако е така, държавата да закрие университетите и да открие техникуми, няма защо ние да учим 6 години”

Зъболекарите във Великотърновска област са недоволни от недостига на парите за лечение, стана ясно на общото отчетно-изборно събрание на съсловието, което се проведе в петък в старата столица. За четвърти път беше преизбран д-р Румен Тодоров за председател на Районната колегия, а контролната и етичната комисия оглавиха съответно д-р Наталия Хаджиилиева и д-р Татяна Чолакова.
Толкова години се борим в пакета на здравната каса да бъде включено протезирането, тъй като на практика възрастните хора не могат да се възползват от услугите, които сега са три дейности – две обикновени пломби на зъб или изваждането му, или обратно, заяви новият стар председател. Повечето от пенсионерите просто нямат зъби, те се нуждаят от протези, които са скъпи, а цял живот са плащали осигуровки. Те трябва да заделят години от мизерните си пенсии, за да отидат на зъболекар. Наистина сега се заговори за такова протезиране от здравния министър д-р Илко Семерджиев, но НЗОК хабер си няма. Според д-р Тодоров здравната система буксува вече 17 години, а европейският опит по стоматология е съвсем друг, не се правят протези всяка година на един и същи пациент, но здравната каса плаща за дейността. За съжаление бюджетът за здравеопазване у нас е увеличен в пъти от 2000 г., когато стартира фондовото заплащане, а делът за зъболекарите стигна едва 120 млн. лв., с подусловия, че има някакви пари като резерва. Парадоксът е, че стоматолозите не участват при договориране на цените за зъболекарските дейности, те се формират от финансовото министерство. Не ние, а пациентите трябва да протестират, но всеки си мълчи. На практика какво се получава, вадим зъби, защото при дейността здравната каса доплаща, а кореновото лечение е за сметка на пациента, и идва моментът, когато е необходима протеза. Но пенсионерът няма пари и така българите стават все по-обеззъбени, обясни д-р Тодоров.
Според д-р Красимир Кръстев, парите, които осигурява здравната каса за лечение при възрастните просто са мизерни, а и пациентът трябва да доплаща, защото няма нито една безплатна дейност. Лечение на кариеса и изваждането на зъб са първата и последната форма в дейността и това не е решение на проблемите на хората. Няма го кореновото лечение, което също е скъпо. Освен това зъболекарите в голямата си част се деквалифицират, денталната медицина не е правене на пломба и вадене на зъб, ако е така, държавата да затвори университетите и да открие техникуми, няма защо ние да учим 6 години, добави д-р Тодоров. Подкрепи го и д-р Кръстев, който допълни, че сега няма никаква профилактика при децата, не се информират родителите, няма контакти, събеседване, обучение, а освен това има много други заболявания в устата на човек, които изискват задълбочено лечение и профилактика, по което зъболекарите имат компетенция, а те не го прилагат, защото здравната каса не го поема. Това са все дейности, които трябва да се финансират от държавата, е категоричен д-р Кръстев.
От друга страна, храненето на българина е под всякаква критика с тези химизирани храни, подчерта д-р Тодоров. Според него се използват канцерогенни подсладители и последствията вече са налице с пълните с пациенти онкологии. Няма никакъв контрол на храните от страна на държавните структури. Човек поема пестициди, хербициди, добавки, неправилно се лекуват и редица медицински заболявания. В тази връзка председателят на Районната колегия поиска цялостна здравна политика, а не на парче. Не можем да направим една реална здравна карта, която да посочи има ли достатъчно лекари и зъболекари.
Що се отнася до Великотърновска област, то зъболекарите са 210 и според стандартите са с 30 специалисти повече. А областта от 2000 г. досега е намаляла със 100 000 души. Според д-р Тодоров проблемът с демографската криза е започнал още от 1965 г. и никой от тогава не е направил нещо, за да го спре. Председателят допълни, че зъболекарското съсловие не застарява, тъй като има трети университет по дентална медицина. За 12 години се произведоха толкова млади кадри, колкото за 30 години преди това. Много малко зъболекари са напуснали от областта, за да работят в чужбина.
Що се отнася до неправилното разпределение на дентистите по селата, д-р Тодоров посочи, че те не могат да тръгнат из районите със зъболекарския стол на гърба. Ние сме като болница, при нас пациентът ляга и го лекуваме на място. Критериите са много строги, които се изпълняват.
Вася ТЕРЗИЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново