За 16 г. джипитата в областта са намалели с 50

Публикувано на чт, 17 авг. 2017
358 четения

За последните 16 години семейните лекари във Великотърновска област са намалели с 50 лекари. При старта на здравната реформа към 2000 година джипитата са били 187 души на индивидуална и групова практика. В края на миналата година общопрактикуващите лекари вече са 145, като 7 от тях не работят със здравната каса, сочи здравно-демографски анализ на РЗИ.
89 от докторите вече имат специалност по обща медицина, без която не биха могли да бъдат джипита. Други 26 са зачислени за тази специалност. Останалите 30 общопрактикуващи лекари имат дипломи по вътрешни болести и педиатрия и не е необходимо да учат обща медицина. Държавата обаче даде премного време на докторите без специалност да учат повече, но оказа се, че има такива, които повече от 15 години не могат да завършат.
При зъболекарите обаче наситеността със специалисти е по-добра и около 200 медици по дентална медицина се грижат за зъбите на населението. Тук проблемът е, че специалистите са съсредоточени предимно в градове като Велико Търново и Горна Оряховица, а в много от селата няма жив зъболекар. Парадоксът е, че в най-голямата община – Велико Търново, която има над 33 села, само в три от тях има стоматолог. В Балкана на Елена, Златарица и Сухиндол хората могат само да си мечтаят за зъболекар.
Според здравната карта на областта за достатъчност на медицинска помощ, има недостиг на джипита и зъболекари, който се задълбочава. Прогнозите обаче са песимистични. Все повече български лекари заминават на работа в чужбина. При първоначална регистрация над 1100 доктори в регистъра на БЛС за Великотърновска област броят им вече е под 800 души.
В. АЛЕКСИЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново