“Движете костите си, за да не ги загубите от остеопороза”

Публикувано на ср, 22 Ное. 2017
987 четения

Остеопорозата е световен проблем, като за повече страни се смята, че всяка трета жена и всеки пети мъж след 50-годишна възраст ще получат остеопорозна фрактура до края на живота си, коментира на среща с пациенти във Велико Търново Ая Лилова, председател на Фондация “Жени без остеопороза”. Заболяването е причина костите да стават тънки и крехки, поради което започват да се чупят лесно, дори в резултат на леко падане, препъване, кихане или внезапно движение. Тези фрактури са животозастрашаващи и главна причина за болки и дългосрочна инвалидизация. По-малко от хората с бедрени фрактури възстановяват предишната си функционалност и тревожното е, че 25 процента от пациентите умират, казва още Лилова. Остеопорозата настъпва без симптоми, поразява не само възрастни, но и млади хора и води до инвалидност.
Председателката на Фондацията споделя, че най-често пациентите я питат могат ли да се предотвратят остеопорозата и фрактурите. Могат, ако се вземат мерки рано. Колкото и странно да звучи, като първа стъпка, независимо от възрастта, е редовната физическа активност с упражнения с тежести за укрепване на мускулите и хранителната диета, богата на калций, протеин, витамин Д, избягване на тютюнопушене и злоупотреба с алкохол. Но това не е достатъчно, ако човек има висок риск за развитие на остеопороза и той трябва да се лекува профилактично. Според Лилова,

човек трябва да познава рисковите фактори
за остеопороза, които сам може да промени или предотврати.

Един от тези фактори е тютюнопушенето. Пушенето повишава риска от бедрени фрактури до 1,8 пъти. В тази графа влиза и прекомерната употреба на алкохол дневно. Ниското тегло и недоимъчното хранене, особено при възрастните, също са рискови фактори за остеопорозата.
Напоследък проучвания показват, че при много хора има липса на витамин Д, отчита председателката. А той подпомага абсорбирането на калция. Витамин Д се образува в кожата при излагането и на слънце, а това при възрастните хора се случва все по-рядко. Затова се препоръчва витаминът да бъде добавен към храната. Има и доста хранителни добавки с витамин Д, които могат да се приемат с основното хранене.
Препоръката “движете костите си, за да не ги загубите” се коментира все по-често от специалистите и колкото и странно да звучи, то обездвижването води до увеличаване на костната загуба. Сега светът се движи онлайн, всички са вглъбени в компютрите, дори хора вървят по улиците, вторачени в телефоните си. Това продължава в офисите, вкъщи. Проблемът е, че всичко това се пренася и при децата, при които се отчита увеличаване на телесното тегло. Лилова посочва, че при обездвижените хора появата на бедрена фрактура е по-вероятна, отколкото при активните.
Хранителните разстройства, като анорексия и булимия, също са рисков фактор, който можем сами да предотвратим. Те обаче водят до екстремно намаляване на теглото, което пък намалява костния минерал. Тези хранителни разстройства обаче се преодоляват много трудно ,и то с общи усилия на цялото семейство. Иначе съдбата на момичетата с анорексия може да бъде трагична.
Mалко хора мерят ръста си редовно, казва Лилова. Ясно е, че с възрастта човек се снишава, но ако ръстът е намалял с повече от 3 см, това може да е сигнал за прешленни фрактури, причинени от остеопороза. Тези фрактури могат да причинят изкривяване на гръбнака или прегърбване. Затова и при най-малкото съмнение трябва да се търси специалист, за да не се задълбочава проблемът.
По отношение на рисковите фактори за остеопороза, които не зависят от нас, Лилова посочва

фамилната обремененост, от която човек
не може да избяга.

Тя обаче насочва, че пациентът трябва да измери своя риск за остеопороза, за който се попълва специален тест. Ако някой от родителите има бедрена фрактура, то рискът на децата за остеопороза е повишен. Трябва да се знае още, че всеки, който е счупил кост след 50-годишна възраст, трябва да се изследва за остеопороза. В повечето случаи се изписва лечение за превенция на следващите фрактури.
Някои медикаменти също намаляват здравината на костта и увеличават риска от фрактура. Това са глюкокортикостероиди, някои имуносупресори, ароматазни инхибитори, антиалергични лекарства, литий, инхибитори на протонната помпа, стероидни хормони и др.
Някои заболявания, както и тяхното лечение, могат да намалят здравината на костите и да увеличат риска от фрактури. Това са ревматоиден артрит, болест на Крон, СПИН, Синдром на Търнър, диабет, рак на простата и на гърдата, Синдром на Кушинг и др. Освен това жените в менопауза и тези с операция за отстраняване на яйчниците, както и дамите с ранна менопауза преди 45 г., трябва да бъдат особено бдителни за своите кости. Бързата костна загуба започва бързо след менопаузата, когато защитната роля на естрогена намалява. При някои жени хормонозаместителната терапия може да помогне за забавяне на костната загуба, когато е започната преди навършване на 60 години или в рамките на 10 години от настъпване на менопаузата.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново