Деца, родители и лекари празнуваха Световния ден на недоносеността

Публикувано на пн, 20 Ное. 2017
634 четения

Д-р Кина Николова

Д-р Кина Николова: “Преждевременно родените бебета трябва да се проследяват задължително
през първата година след раждането”

С торта, песни и игри деца, родители и лекари празнуваха заедно Световния ден на недоносеността във Велико Търново, който се провежда всяка година на 17 ноември. Вторият етаж на известна сладкарница се оказа тесен, за да събере всички пораснали вече малчугани, които след раждането са били под грижите на лекарите от Неонатологията при МОБАЛ “Д-р Стефан Черкезов” в старата столица. Да ги поздравят пристигнаха възпитаници на ДГ “Соня” и ученици от музикалните паралелки при СУ “Емилиян Станев”. Накрая за всички деца имаше торта, подарък от домакините.
С двете си близначки – 3,5-годишните Пламена и Десислава и с каката – 13-годишната Ивелина, на празника беше дошла Петя Йовчева от Дебелец. Тя разказа, че близначките са божи дар, тъй като решила да роди второ дете, след като преживяла много тежка катастрофа. Вместо едно бебе, се родили две прекрасни момиченца, едното от които тежало само 1700 грама, за сметка на другото – с 1000 грама по-тежко. И сега така си вървят, едната тежи 14 кг, а другата – 15 кг, отбеляза гордата майка на три дъщери. Сега малките момиченца с нетърпение очакват добрия Дядо Коледа да им донесе много подаръци. Близначките посещават детска градина, готови са винаги да рецитират стихотворения и да пеят песнички. Къщата на Петя е пълна с весел глъч, който топли семейството.
Мария Декова разказа, че синът ѝ Виктор се родил 2100 г. преждевременно, имала отлепена плацента, но сега палавникът е на 5 години. Много съм благодарна на лекарите, които се погрижиха и за двама ни, сега Виктор расте здраво и умно момче, отбеляза Декова, която също е лекарка. През това време майката на Рая, която се родила под 2000 г почерпи всички с домашноприготвена пита. Жената разказа, че бебето ѝ лежало 12 дена в Неонатологията, от които седмица в кувьоз. Тогава лекарите всеотдайно отглеждали Рая, докато достигне необходимото тегло. Момчил пък вече е на 5 г., но след раждането преживял повече от месец в кувьоз. Сега посещава детска градина, много е любознателен.
В световен мащаб все повече се увеличава броят на недоносените деца с развитието на перинатологията и неонатологията и все повече намалява възрастта, при която бебетата се смятат за живородени, коментира пред родителите д-р Кина Николова, началник на великотърновската Неонатология. В България това е развитието при 23-та гестационна седмица и 500 г., което е твърде рано за едно дете да излезе извън утробата на майката. Д-р Николова отчете, че у нас всяко десето дете се ражда недоносено, това се отнася и за В. Търново. Според нея още от малки децата трябва да бъдат възпитавани да се хранят здравословно, да бъдат информирани от училищата, за да са подготвени момичетата за майчинството и да родят здрави бебета. След училището следва ролята на женските консултации, акушер-гинеколозите, акушерките и личните лекари, за да протече нормално бременността. Ако има някакви отклонения, веднага да се вземат мерки, за да не се раждат деца с малформации. Но ако все пак се роди такова дете, е важна адекватната първична реанимация, качествени грижи в неонатологията, добра колаборация с гинеколозите, едно щадящо раждане. Ролята е екипна, на всички, които се грижат за родилката и новороденото недоносено бебе, казва д-р Николова.
Тя подчерта, че през последните пет години във великотърновското отделение за новородени са доставени нови апарати за обдишване, кувьози, пулсоксиметри, монитори, и то по линия на здравни проекти. Благодаря и на дарителите, които ни осигуриха животоспасяваща апаратура, се обърна към всички присъстващи тя. Д-р Николова с тревога отчете, че в тяхната Неонатология няма млади кадри, средната възраст на персонала е 50 и над 50 г. При последната акредитация на Отделението през тази година медиците са получили отлична оценка, но, за съжаление, няма нито един млад лекар, който да е пожелал да работи при тях. Няма и нови акушерки. Имаме ремонтирано отделение, качествена апаратура и обучен персонал, но те работят от много години и няма на кого да предадат опита си. Според д-р Николова, този проблем с липсата на медицински кадри само се коментира, дори на държавно ниво, но млади лекари не идват.
Лекарката обърна специално внимание на ретоинопатията на недоносените бебета, за която много се говори през последните години. Родителите винаги ме питат, дали кислородът, който се подава в кувьоза, няма да увреди очите на бебето. Според неонатоложката, не само кислородът би бил виновен за това, а има други допълнителни фактори. Ретината започва своето развитие от 15-а гестационна седмица и завършва между 36-а и 42-ра гестационна седмица. Когато едно дете се роди преди този срок, неговите тъкани и органи са доста незрели. Ако има и асфикция, респираторен дистрес синдром, инфекция, анемия, хипербилирубинемия, ентероколит, ендокринно заболяване, кръвопреливания, всичко това също води до увреждане на ретината. Затова на всички деца, родени под 33-та гестационна седмица, прекарали апаратна вентилация или кислородотерапия 28 и повече дни, се прави скрининг. Офталмолози идват всяка седмица в Неонатологията и преглеждат всички деца. Когато бебетата вече са изписани, зрението се проследява задължително, докато навършат една година. Имаме протоколи, по които проследяваме и развитието на недоносените бебета, дори след като напуснат Неонатологията, най-малко година след тяхното раждане, съобщи д-р Николова.
Тя отчете, че за деветмесечието на т.г. през Неонатологията са преминали над 120 бебета, като 91 са родени във великотърновското Родилно отделение. Останалите са пристигнали от други общини. Имало е и над 15 двойки близнаци. За сравнение, миналата година са родени 1083 бебета, от които 101 недоносени. Статистиката показва още, че през последните няколко години няма увеличение на броя на родените преждевременно бебета във В. Търново.
В момента в Неонатологията има 21 бебета, от тях момче и момиче близнаци. Д-р Николова разказа, че преди месец се родило бебе с тегло от 660 грама и след денонощните грижи на лекарите то оцеляло. После било изпратено в Плевенската неонатология за доотглеждане. Всички бебета, като се родят под 1000 грама, сме длъжни да ги изпратим в Плевен, уточни д-р Николова.
Д-р Николова разказа също, че по линия на Българската Коледа са получили монитор, но очакват още апаратура. В Отделението работят 5 лекари и понякога, за да се спаси едно недоносено или болно бебе, медиците преминават през големи драми. Проблемът е, че ние правим всичко възможно едно недоносено бебе да продължи живота си и сме щастливи, когато видим усмихнати родители. Но има и такива, които след това са нехайни и не продължават да лекуват детето си, когато е открит здравословен проблем, отчитат специалистите.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново