Румънски професор показа как без скалпел лекуват миома и уголемена простата

Публикувано на вт, 18 окт. 2016
1729 четения

Най-известният румънски рентгенолог проф. Рарес Никифор демонстрира в МОБАЛ “Д-р Ст. Черкезов” във Велико Търново как без скалпел лекуват миома и уголемена простата (аденом). Пред колегите си инвазивни кардиолози топ специалистът приложи на две жени от Павликени и Габрово и двама мъже от Горна Оряховица и Сливен високотехнологичен метод с впръскване на имболизиращи микросфери, които карат увредената тъкан да се “стопи”. Интервенциите бяха напълно безплатни за пациентите. На проф. Никифор асистираха и наблюдаваха инвазивните кардиолози д-р Валентин Кръстев, д-р Акиф Шабан, д-р Христо Матеев и д-р Александър Александров, привлечени от най-известните софийски болници, а с анестезии на пациентите се включи д-р Сибила Маринова, началник на ОАИЛ в болницата. В подготовката на болните активно участва и шефът на Кардиологичното отделение д-р Хараламби Бенов. За подбора на болните пък съдействаха доц. Светлозар Стойков и д-р Георги Баръмов.
Преди самите интервенции проф. Никифор презентира новата методика пред лекари от МОБАЛ, която е безкръвна процедура и се провежда под рентгенов контрол. Самата манипулация е подобна на коронарографията. На ангиографска маса в стерилна среда, с местна упойка се прави пункция на артерия, през която с помощта на специален катетър се достига до артериите, които захранват с кръв миомата или аденома на простатата. Емболизиращият материал се състои от множество микросфери с определен калибър, които много “интелигентно” запушват циркулацията на кръв и така спират растежа на тумора. По време на манипулациите пациентите не чувстват болка. Проф. Никифор уточни, че е възможно някои от тях да изпитват дискомфорт или някаква болка през първите 24 часа след емболизацията, но това е нормално. Обикновено една процедура при жените продължава 30 минути, а при мъжете – 60 минути. Пациентите се възстановяват за 24 часа. След това се продължава с антибиотична терапия.Високоспециализираната методика изисква предварително ангиографско изследване на пациента, с което се установява много прецизно в кой точно участък трябва да се извърши емболизацията. Предимствата на този метод са, че се запазват органите на пациентите, което е много важно особено за жените, които след това могат да станат майки.
Емболизацията на миомата е позната още преди повече от 3 десетилетия, а у нас се прилага едва от година-две. През 70-те години на миналия век методът е бил прилаган за спиране на кръвотечение след травма, а също и за намаляване на кръвозагубата при операции. За първи път емболизацията е била приложена предоперативно от френския гинеколог Жак-Анри Равина на жени при отстраняване на миомни възли, с цел да се намали кръвозагубата по време на операцията.
През 1994 г. д-р Равина публикува в престижно френско списание успехите на емболизацията при 36 пациентки с миома. Това слага началото на нов метод за лечение на маточните миоми.
Според 46-годишния румънски рентгенолог, емболизацията има приложение и при чернодробен тумор и метастази. В този случай емболизиращите микросфери са “натоварени” и с лекарствени вещества, които потискат растежа на тумора. Подобни интервенции са доста сложни и изискват екип от онколози и чернодробни хирурзи.
Пред колегите си във Велико Търново проф. Никифор представи статистика на база на неговия опит, който се оказва най-богатият в Европа. Тънкостите на ендоваскуларната терапия той започва да учи и прилага през 2004-2005 г. в Париж. След това създава и ръководи в Букурещ Център за интервенционална кардиология и радиология, където има извършени хиляди емболизации на пациентки с миома на матката, заболяване, което се развива при 50 % от жените. Проф. Никифор дори провежда медийна кампания под мотото “Кажете не на хистеректомията”, която обяснава предимствата на емболизацията за запазване на детеродните органи при жените. Този метод румънският специалист е приложил и при хиляди мъже с аденом на простата. А той се среща над 50 % при силния пол над 50-годишна възраст. Предимствата са, че не се използва пълна упойка, пациентът е контактен, няма кървене. Няколко часа след процедурата мъжът може да се обслужва сам и прави кратки разходки. След прекратяване на антибиотичното лечение, уролог провежда тримесечни прегледи през годината.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново