Рекорд! Велико Търново със 100 бебета повече за по-малко от година

Публикувано на ср, 18 Ное. 2015
661 четения

Д-р Кина Николова представи наръчника “Всичко за недоносените бебета”.

Велико Търново бележи рекорд по раждаемост за последните години. Досега за 2015 г. в неонатологичното отделение на областната болница са се родили 558 бебета, които са със сто повече от цялата 2014 г. Тези данни съобщи д-р Кина Николова, началник на неонатологията, на общинското тържество вчера по повод на 17 ноември – Световния ден на недоносените бебета. Празникът, който се провежда за четвърта поредна година у нас, събра в залата на Общината много гости, лекари, майки с пораснали недоносени деца, приятели на каузата за намаляване на преждевременните раждания, администратори и палавници от ЦДГ “Здравец” и техните учителки.
Д-р Николова представи първия по рода си у нас цялостен наръчник за родители на недоносени деца – “Всичко за недоносените бебета”, който е дело на фондация “Нашите недоносени деца”. За бърз и лесен достъп до информацията има интернет платформа със сайт www.earlybaby.info. Вчера наръчникът е раздаден на родители в 37 неонатологични отделения в страната. Автори на семейното ръководство са лекари, национални консултанти и специалисти по кърмене.
Д-р Николова направи подробен анализ на наръчника, който се състои от шест раздела. В първия се разясняват причините за преждевременното раждане и какво се случва в първите 24 часа за новороденото. Кога е необходимо то да бъде изпратено в друга болница с по-високо ниво на медицинска грижа.
Вторият раздел дава подробно информация за едно неонатологично отделение, за апаратурата, с която то разполага, и какви са процедурите при отглеждане на недоносените под 2000 грама бебета. Третата глава обяснява на родителите как да се справят с определен проблем, къде да потърсят консултация и с какви специалисти.
Д-р Николова сподели също, че са възможни късни усложнения при недоносените бебета, които в първите дни не могат да се забележат. Затова в четвъртия раздел на наръчника са посочени възможните изследвания, които се правят още в първите дни от раждането. Те са очен и ушен скрининг и ако се открият нарушения, къде семейството да потърси консултация. Шефката на неонатологията посочи, че кърменето и проблемите с него са намерили решение в петия раздел на детското ръководство. Дадени са примери как кърмата да бъде съхранена, защото няма нищо по-добро бебето да се храни естествено. Има описани методи за стимулация на кърмата и правилното хранене.
Най-вълнуваща е последната шеста глава от наръчника, наречена “У дома”. Има препоръки какви са първите грижи за новия член на семейството вкъщи, какви биха били притесненията и към кого за помощ могат да се обърнат родителите. Според д-р Николова късното проследяване на недоносените бебета е голям проблем в
неонатологията.
За преждевременно роденото бебе трябва да се грижи мултидисциплинарен екип от лични лекари, психолози, детски невролози, психиатри, рехабилитатори и други, който да наблюдава развитието на детето до 6-годишна възраст. А това често не се прави и могат да се изпуснат предотвратими заболявания.
Шефката на неонатологията не скри, че отделението във Велико Търново има нужда от нови кадри – лекари, медицински сестри и акушерки, а също и от нова апаратура, за да се поема адекватно раждаемостта в старата столица. Имаме нужда от кувьози и апарати за обдишване, а също и от ремонт, апелира д-р Николова и добави, че това ще става постепенно. След това старшата акушерка на отделението Диана Димитрова раздаде наръчника на лекарите и семействата с недоносени деца, дошли на тържеството.
От родените тази година бебета във великотърновската неонатология има 8 двойки близнаци. Д-р Николова отчете, че 92 от общия брой на новородените са били недоносени, което прави 13,8 % недоносеност за отделението. В момента сме се изравнили със средната за страната, уточни неонатоложката.
Вчера сутринта са родени успешно три деца, но през неонатологията по различни поводи тази година са преминали около 150 деца. Причините за престоя са най-различни – ниско тегло, заболявания на майката, многоплодна бременност, ранно и късно раждане, генетични аномалии и други.
Заради сериозни увреждания имаме едно починало бебе. Засега отделението ни работи на второ ниво по компетентност, но ако бъде направен ремонт и апаратурата се модернизира, имаме възможност да достигнем и трето ниво на медицински грижи, което сега е приоритет на университетските клиники, коментира д-р Николова.
Тя допълни, че тази година във Велико Търново са се родили три бебета по 750 грама, които са изпратени при специалисти в Плевен. Най-голямото новородено е било 5000 грама от Горна Оряховица. Детето е развило тежка патология, но с ежедневната връзка с националните консултанти детето е лекувано адекватно и е изписано здраво.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново