Проф. Тодор Кантарджиев: “Преди къпане с душ източете водата, има опасност от легионерска болест”

Публикувано на ср, 15 авг. 2018
1595 четения

Това лято се характеризира с подходящи за размножаването на легионери температури, комбинирани с още по-неблагоприятна висока влажност в цялата страна, коментира проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести. Това води до увеличаване на болните с легионерска болест у нас, въпреки че заболяването се неглижира, не се изследва, а това е застрашаваща живота атипична пневмония.
Особено внимателни трябва да бъдат лекарите към пациенти, които са били в спасителни отводнителни и пожароопасни райони, които обезателно трябва да бъдат изследвани за легионерска болест, апелира проф. Кантарджиев. Освен това голям е рискът за това заболяване при хора, които работят в среда с генериране на фини водни аерозоли на работното място или в съседство. Съмнение за това заболяване може да се породи и ако човек е преспал на друго място повече от 10 дни, а също и ако е бил при зъболекар през последните две седмици преди началото на симптомите на легионерската болест.
От началото на годината у нас са регистрирани 7 болни с легионелоза, като за същия период за миналата година пациентите са били само двама, отчете проф. Кантарджиев, който е национален консултант по микробиология. Мъж от Карнобат вече е починал от това заболяване. Има сведения и за болни чужденци по нашето Черноморие, а болестта най-често е във водопроводната система, обясни професорът. Затова той съветва, когато сме на хотел, и ни дадат стая, която отдавна не е използвана, преди да се къпем в банята, трябва да източим водата и да сме извън помещението. Освен това трябва да работи вентилацията в банята, защото легионерската болест се предава от аерозол при къпане в хотелска стая.
Самата легионелоза е открита през 1976 г. Тогава по време на среща на ветерани от Американския легион във Филаделфия много хора се разболяват от пневмония. Става ясно, че легионерите са погълнали опасна бактерия, наречела легионела. Тя се е загнездила във вентилационната система на хотела, където са отседнали войниците.
Легионелата се разпространява в естествените водоеми, блата, реки, езера. Човек се заразява от вдишаните аерозоли, инфектирани с легионелите. Тъй като източник са и водопроводните инсталации, водата трябва да се обработва. Заразата не може да се предаде от човек на друг. Всеки може да се разболее от легионерската болест, но податливи са особено пушачите, хората с нисък имунитет, алкохолиците,страдащите от хронични белодробни и бъбречни заболявания. Има доказателства, че заварчици, миячи на коли, миньори, работници на отпадъчни води при целулозни и хартиени мелници също могат да се заразят с легионела.
Заболяването започва до 10 дни от заразата, има висока температура, мускулни болки, появява се кашлица и затруднено дишане. Има главоболие, липса на апетит, гадене, повръщане, залитане. Това са все симптоми, които ги има и при други заболявания, обясни проф. Кантарджиев. Но рентгенът трудно може да различи легионерската болест от другите видове пневмонии, затова трябва да се изследва храчката. Така в бронхиалния секрет категорично се доказва легионелата. Лечението е с типични антибиотици и трае до 3 седмици. Смъртността от легионерската болест обаче може да надхвърли 30 процента, подчерта шефът на Националния център.
Вася ТЕРЗИЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново