Медии, лекари, учени и депутати обсъждаха здравеопазването на среща в Албена

Публикувано на вт, 30 май 2017
416 четения

Утвърдени медии, лекари, учени, депутати, пациенти и приятели обсъждаха на национална среща в курорта Албена наболели здравни теми. Форумът беше организиран за 16-и път от фондация “МОСТ” – Медии, общество, семейство, традиции. Той се проведе от 26-28 май 2017 г., а тази година темата беше “Живот за здравеопазването – как?” Стилът на диалога или традицията “Орел, рак и щука”. Срещата се проведе под патронажа на президента Румен Радев, който изпрати поздравителен адрес. В Албена присъства и представител на в. “Янтра ДНЕС”. Сред участниците бяха депутатите д-р Нигяр Джафер, проф. Георги Михайлов и Антон Кутев.
Форумът бе открит от председателя на “МОСТ”, известната журналистка и писателка Юлия Пискулийска. Партнира ѝ любимата сатирична актриса Татяна Лолова, дългогодишна приятелка на фондацията и лице на форума, която рецитира стих на Валери Петров. Д-р Нигяр Джафер, зам.-председател на 44-то Народно събрание, перифразира темите на форума и подчерта, че от миналата година в България е започнал да се изгражда регистър на редките болести.
Темата въведе неврологът проф. Ивайло Търнев, който разказа за работата на Експертния център по наследствени нервни и метаболитни заболявания, създаден преди една година. Той обединява усилия на невролози от Александровска болница, Националната генна лаборатория, европейски учени и участва в разработването на европейски консенсус за диагностика, профилактика и проследяване на болните с редки болести. Проф. Търнев проследи статистиката на броя на болните, които се увеличават, и отбеляза, че тази апостолска работа в почивните дни да се обикалят села и градчета, за да се направи скрининг на застрашените родове и фамилии, няма никаква подкрепа от държавата.
За пореден път най-известният генетик проф. Иво Кременски обърна внимание за възможността бременни жени да се изследват още през 11-та г.с. от бременността за наследствени генетични болести. Според него 80 на сто от редките болести са генетични, а задължително трябва да бъдат изследвани бременните жени, всички новородени за три вида заболявания, кандидатите за инвитро оплождане, пациентите с очни болести, сърдечносъдови заболявания и др. Проф. Кременски подчерта, че България е единствената страна в ЕС, която няма действаща национална програма за скрининг на редките болести.
Шефът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев би тревога за разпространение на морбили у нас. След стотина случаи в Пловдив, сега имаме 5 нови болни в Пазарджик и 2 деца в Монтана, обяви националният консултант по микробиология. Две от болните деца в Пазарджик въобще не са били имунизирани против морбили. Според проф. Кантарджиев тази ужасна практика да се договарят майки и лекари децата им да не бъдат ваксинирани е пагубна.
Тази година на срещата присъстваха и фармацевти, които споделиха своите проблеми за нелоялната конкуренция при цените на лекарствата и разпространението им в други страни. Любопитна се оказа темата на фармацевта Николай Герасимов за историята на фармацията у нас, като на преден план излезе историята на д-р Марко Павлов, първия дипломиран лекар и основател на първата аптека у нас във Велико Търново през 1823 г. Той е участник и в Гръцката война за независимост през 1821-1822 г., като след това става личен лекар на османския паша в Пловдив. После се връща във Велико Търново, като първоначално работи у дома си, а по-късно наема дюкян срещу Конака и отваря “Лекарня” – комбинация от лекарски кабинет и аптека.
Накрая на форума имаше дискусия, а към депутатите от 44-то Народно събрание имаше доста предложения за нормативни промени. Проф. Михайлов направи кратък анализ на здравната система у нас и подчерта, че в България за нея се отделя едва 3,9 на сто от БВП като финансиране, за разлика от други европейски държави, в които средно той е 6,9 на сто. Имаше предложения за нормативни промени в Закона за лекарствата и присъстващите на форума фармацевти предложиха да се върне старото правило “един фармацевт – една аптека”, а също да се въведат фиксирани цени на лекарствата. Стана ясно, че България е на челно място в Европа по брой на аптеки и на последно по достъп да лекарства.Не бе отминат и проблемът с липсата на медицински кадри, който се задълбочава.
Вася ТЕРЗИЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново