Индиецът Свами Омкарананда: Философията на Петър Дънов и Ведическата наука имат удивително много прилики

Публикувано на пт, 24 юни 2016
976 четения

Индиецът Свами Омкарананда много харесва България и твърди, че тук се чувства у дома си, тъй като двата народа много си приличат. Последните 20 години от живота си той се занимава с йога. Свами беше гост на СК “Пракрити” във Велико Търново на 21 юни, когато се чества Международния ден на йогата. По този повод с практики и презентации в старата столица бе организирана Седмица на йогата, която продължава до 26 юни.

Свами е завършил приложно електронно инженерство, има пет магистърски степени,

както и докторантура по метафизика. Професионалният му опит варира от ядрен учен в завод в Индия до управител на йога училище в Китай, преподавател в Катедрата по съзнанието на Махарши Ведически здравен център в Швейцария, който измерва човешката аура. После отива като изследовател в Теософското общество в Япония и прави проучвания на хората, които са на смъртно легло. Иска да разбере какво се случва преди смъртта.
Свами е роден в Одиша, селце в източната част на Индия. Разказа, че въпреки тази образованост и стремителна кариера, не е бил много щастлив в своята професия. Решава да промени живота си, защото чувства, че нещо му липсва. Взима си два месеца отпуска и отива в Ришикеш в Хималаите. По препоръка на Далай Лама попада в Тибет за няколко месеца, в манастира на великия учител Лунг Чу. Заживява сред прочутите хималайски учители, като се посвещава изцяло на живота в търсене на истината. По време на своя духовен път навлиза в най-високите тайни на медитацията, кармичното пречистване, лечението с прана и изкуството да умираме съзнателно. По-късно, с благословията на гуру Калян Бабаджи, започва да обикаля света като пратеник на мира, за да вдъхновява и учи хората във всички аспекти на йога. Вече е идвал и няколко пъти в България.

Когато съм при вас, всички ме посрещат сърдечно, вие сте много гостоприемни,

разказа Свами. Първото нещо, което установява, е, че има много общи думи в лексиката на българите и индийците. Гуруто дава пример с река Янтра – име, много известно в йогиската философия като геометрична фигура. В йога всяко понятие си има геометрична фигура. И тъй като в човешкото тяло има чакри, символът на всяка от тях е енергиен център, който се нарича Янтра.
Друго общо име е Мира, което е много популярно в Индия, разказва Свами. Преди 400 г. там е живяла индийска светица, наречена Мира, а името на нейния съпруг е Росен, което означава светлина. То също е много популярно при нас. В Индия имаме много известна река, наречена Елка. Дияна в България е име на жена и богиня, в Индия това е медитацията.
Българите са много учтиви, загрижени и грижовни, винаги се усмихват и една от най-вкусната вегетарианска храна съм ял във вашата страна. Това гостоприемство е както в градовете, така и в селата, с усмивка признава йогата. И добавя, че такива са и индийците. Свами казва още, че когато е в България, чувства сигурност, няма проблеми, макар да е чужденец. Може би това е така, тъй като историците от векове търсят общия корен между прабългарите и източните народи. В тази връзка йогата посочва известен индийския историк, който е написал две книги за културните и исторически взаимовръзки на България и Индия. Между древните култури на двете държави има много прилики и една от тях е в езика, съществуват много общи санскритски думи. Освен това индийският историк е бил дълго време в България и е правил много проучвания.

Гуруто признава, че се възхищава от мъдростта на българския учител Петър Дънов,

която познава много добре. Открих невероятни прилики между философията на Петър Дънов и нашата Ведическа наука. Разбрах, че неговите книги всъщност са Ведическо знание. Всичко, което ние, индийците, сме научили от Ведите, той преподава тук. Неговата практика паневритмия е елемент от йога. Това са много бавни и плавни движения от класическата йога. Дънов по много интелигентен начин обяснява движенията, които трябва да изпълняваме, за да активираме своето енергийно поле и да получим всички преимущества от практиката. Той дава много добри инструкции как да живеем, как да се храним, как да практикуваме. Ако човек следва всичко това, ще стигне до състоянието, към което се насочва и йога, казва Свами.
Индиецът добавя, че философията на йога не са само упражненията – малка част на тази наука, която е пакет от мъдрост. А този пакет започва с ненасилието, което се нарича яма в йогизма. Ето с това се обяснява вегетарианството на тази наука.

За да живеем здравословен живот, трябва да следваме ненасилие във всеки аспект

Храната също е такъв аспект, затова не бива да се храним с животни, които ги убиват насилствено. Тя е много важна, за да сме здрави. Затова първите стъпки в йогиската философия започват от там. За съжаление, хората не искат да следват тази част, предпочитат само упражненията. А когато човек започне да следва напълно йога, той автоматично ще се храни здравословно. Свами допълни, че в неговата фамилия никой не е ял месо. Всички хора в родното му селце също се вегетарианци. Градът, в който сега живее в Хималаите, не познава месото. Никъде не може да намерите риба, месо, яйца. Там не се продава бира, вино, алкохол. Използват се малко млечни храни, основно зърнени, плодове и зеленчуци, а също и прочутите питки – чапати, които всеки си приготвя. Когато се храним с растителна храна, в нея няма насилие, страдание, измъчване. Тя има повече позитивна енергия от животинската храна, е категоричен йогата.
Ученият разказва, че в неговата страна също има миграция, но Индия не е бедна държава. Тя осигурява работа на кадрите си. От стоте най-богати хора на света, ние имаме 25 души. Но заради лоша политика и политици имахме известен проблем. Сега от две години управлява нов министър-председател, които променя живота и хората се чувстват щастливи, коментира Свами.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново