Д-р Майя Грашкина, управител на “Дентален център 1” ЕООД: “За първи път поставихме зъбни протези на петгодишни деца”

Публикувано на чт, 5 окт. 2017
5714 четения

Бебета след 1,5 г. трябва да се разделят със сукането
и бибероните, иначе зъбите бързо се стопяват

Тази година за първи път поставихме зъбни протези на пет-шест деца на 4,5-5-годишна възраст, тъй като зъбите им направо се бяха стопили и няма как да се хранят пълноценно. Едното майката го беше кърмила до 4,5 г., което е много погрешно разбиране, съобщи д-р Майа Грашкина, управител на “Дентален център 1” във Велико Търново. Тя обясни, че много вредно е малко дете да се оставя да заспива с шише с биберон и мляко в устата, защото това уврежда зъбите много бързо. Причината е, че млякото повишава киселинността в устата и е предпоставка за развитие на кариеси. Според д-р Грашкина, децата след 1,5 година трябва да се разделят със сукането и бибероните, иначе те са предпоставка за развитие и на зъбночелюстни деформации като стеснение на челюстта и дълбоки захапки. Не са изключения и случаи на отворени захапки, които се лекуват трудно и продължително. В тази връзка, освен безплатната силанизация на първите постоянни зъби, която вече стартира и ще продължи два месеца,

“Дентален център 1” започва безплатни
прегледи за зъбночелюстни деформации

през октомври и ноември 2017 г. Д-р Грашкина подчерта също, че много важно е децата да се лекуват при детски зъболекари, каквито има във Велико Търново. Има известна специфика в лечението и обработката на детските зъби. При нас идват подрастващи със сериозни зъбни проблеми като при последна инстанция, коментира тя. През последните 10 г. децата сменят млечните си зъби с постоянни по-рано. На десетгодишна възраст те имат съзъбие като при 12-13-годишни. А тогава челюстта още не е пораснала и се появяват деформации и изкривявания на зъбите. Това влияе на външния вид, артикулацията и самочувствието. Според д-р Грашкина, челюстите на човек са като зъбчати колела, които работят на определен ход. Когато има разминаване в подреждането на зъбите, започват да се развиват кариеси. Не търсете кариеса само от лошата хигиена или неправилното хранене. Необходимо е зъбите да работят като единен организъм.

Проучвания показват, че 6-годишни деца имат средно 6 напреднали
кариеса и още 4 начални

Засегнатите зъби са 34 процента при 80 на сто от децата на тази възраст. Тревожното е, че 9 процента от кариесите са на постоянните зъби, макар да са пробили току-що. 88 на сто от малчуганите са засегнати от кариес на временните зъби. За подобряване на детското орално здраве на децата от детските градини във Велико Търново сме подготвили план-програма за 2017/2018 г., с който искаме да насочим вниманието върху храненето, хигиената и редовните посещения при зъболекаря, съобщи д-р Грашкина. Програмата има за цел провеждането на профилактични дейности на децата и запознаване на родителите със състоянието на зъбното им здраве. Като дейност е включено и обучението на малчуганите от подготвителните групи от детските градини за правилно миене на зъбите и за здравословно хранене. Важен фактор са питейната и минералните води с различно съдържание на флуор, който е важен елемент за минерализацията на зъбите. Не случайно 99 процента от зъбните пасти на българския пазар съдържат флуор. Източници на този микроелемент в организма могат да бъдат питейната вода, храната, въздухът и някои медикаменти. Най-богати на флуор са чаят, бобът, продуктите на морето и др. Но флуорът, който човек получава чрез храната, е малко. Средно това са дози от 0,2-0,3 мг. Затова той се въвежда ендогенно в организма или се действа директно върху емайла на зъбите. Засега това е най-ефективната профилактика на зъбния кариес.
Питейната вода също съдържа минимални количества флуор. На територията на Велико Търново водата е с концентрация от 0,11мг/л.
Безспорен факт е, че дебалансираното хранене – консумацията на захар и захарни изделия, е рисков фактор за възникване на оралните заболявания, подчерта д-р Грашкина. Затова обучението за здравословното хранене на детето е водещо във всяка съвременна превантивна програма за борба с оралните заболявания. То трябва да започне още от най-ранна детска възраст. Установено е, че цената на профилактиката е 10 пъти по-евтина от лечението. Не е без значение и фактът, че всяка терапия е инвазивна по отношение на биологичните структури, които никога не се възстановяват 100 процента. По думите на д-р Грашкина,

Пет са най-важните правила,
които са необходими за оралното здраве на децата

Това са редовното и правилното почистване на зъбите, използването на води за уста за редуциране на бактериалната флора, флуорната и хранителната профилактика, силанизирането на дълбоките ямки и фисури на първите постоянни зъби и редовните профилактични прегледи и лечението на малките кариеси. Д-р Грашкина добави, че за профилактика на кариеса голямо значение имат също калцият и фосфорът, които са минерални съставки на костите и зъбите.
Зъбният кариес е патологичен процес, който се развива в минерализираните структури, като започва с деструкция на зъбната повърхност. Той може да възникне и под плътната бактериална маса, наречена зъбна плака, която е здраво прикрепена към зъбната повърхност. За да подобри зъбното здраве на децата във Велико Търново, преди години зъболекарите от Центъра стартираха профилактична програма с употребата на флуорирано кисело мляко от децата на детските градини. Но някак нишката се скъса и някой реши, че няма нужда от флуорната профилактика, която даде всъщност много добри резултати. Това се отчете от Световната здравна организация. С протегната ръка към тази програма останахме дълго време, но нямаше кой да я поеме отново, отбеляза управителката на Денталния център. Тя уточни, че програмата с флуорираното мляко е била реализирана със съдействието на Общината, здравното министерство и английска фондация. Тогава е имало производство на флуорирано мляко. Сега могат да се приемат флуорни таблетки, но преди това трябва да се направи консултация с детски зъболекар. Всяко дете има своята специфика и трябва да се уточни дозата на хапчетата, а те зависят и от възрастта.
Вася ТЕРЗИЕВА, сн. Даниел ЙОРДАНОВ
и архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново