13 акта за отказ на имунизации при деца и възрастни съставиха здравни инспектори

Публикувано на чт, 3 май 2018
542 четения

Четири нови случая на морбили у нас

13 акта за отказ на имунизации и реимунизации са съставили инспектори на РЗИ във В. Търново за м.г., съобщи д-р Ирина Млъзева, шеф на Дирекцията за надзор на заразните болести при инспекцията. 9 от актовете са на родители, които не са осигурили присъствие на децата си, а 4 са на възрастни, които не са се явили на задължителните реимунизации срещу дифтерия и тетанус. През 2016 г. актовете са били 15, като 9 от тях са били на родители, а 6 на възрастни пациенти.
Д-р Млъзева посочи още, че Великотърновска област има много добро ваксинално покритие. За 2017 г. е обхванато 98,04 % от населението за имунизации и 93,35 на сто за реимунизации. От редовните имунизации за 2017 г. са освободени за по-дълъг период 21 деца. Има областна комисия, която разглежда всеки случай.
За м.г. са докладвани 65 нежелани ефекта след имунизации. От тях е потвърдена само една като среднотежка постваксинална реакция. Но от въвеждането на имунизацията срещу морбили през 1969 г., опасното заболяване, което се разпространява много бързо, броят на заразените е спаднал драстично. Преди са били заразени 17 262 души, като 144 са починали. За 2017 г. заболелите са едва 165, като едва едно дете е починало. Д-р Млъзева припомни за епидемията от морбили у нас през 2010 г., когато се заразиха 24 000 души и 24 от тях починаха. Но за да се предпазят хората от тази опасна шарка, е необходимо над 95 % от населението да бъде ваксинирано. Преди откриване на ваксината срещу морбили почти всеки е боледувал от шарката, а всеки пети е имал усложнения като пневмония, глухота и енцефалит. Имало е и доста смъртни случаи. Затова колкото повече хора са имунизирани, толкова по-трудно вирусът намира кого да разболее.
Ваксините съдържат изменени форми на вируси или бактерии, които не причиняват заболяване. Те “учат” имунната система какво да прави, ако някога се срещне с причинител на инфекциозно заболяване. При ваксиниране организмът изработва антитела. Те са резерв, който се натрупва, за да може при среща с вируса организмът да бъде подготвен. Тези антитела не ни разболяват, подчерта д-р Млъзева. При някои заболявания са необходими две дози от ваксината, за да се осигури гарантирана защита през целия живот.
За да няма епидемии, от изключителна важност е колективният имунитет. Той не позволява разпространяването на инфекциите. Освен това този имунитет предпазва и неимунизираните по някакви здравословни причини, бебета и възрастни. Затова много важно е всеки да си провери какви ваксини са му правени във времето и ако има пропуски, те да се попълнят.
Т.г. има четири нови случая на морбили у нас, съобщи проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести. Заразено 17-годишно момиче, било на работа в Северна Гърция, се връща в България и получава обрива. Вторият случай е майка с дете, които се връщат от Италия през Гърция и още по време на пътуването получават обрива. Веднага са хоспитализирани. И третият случай е с момче, което учи във Великобритания. След като се връща в България, получава обрива. Младежът е хоспитализиран.
Проф. Кантарджиев отчете, че един на 1000 болни от морбили получават усложнения. Обикновено това е пневмония. На 10 000 души може да се възпали централната нервна система и заболяването е доста тежко.
За да се предпазим от морбили, са необходими четири неща, посочи професорът, който е национален консултант по микробиология. Децата на 12-месечна възраст и 12 години трябва да бъдат имунизирани. Освен това бебета до 1 година не трябва да се водят по места, където има болни от морбили. Тези бебета не трябва да се срещат и с хора, които са били в западноевропейска държава и може би не са ваксинирани. И на последно, четвърто място – чистият въздух е враг на морбили. Необходими са повече разходки сред природата и постоянно проветрение на помещенията, особено където има деца.
Вася ТЕРЗИЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново