ВТУ – сребърен медалист на баскетбол 3х3

Публикувано на вт, 28 мар. 2023
65 четения

Великотърновският университет бе домакин на XI Национален университетски шампионат по баскетбол 3х3, организиран от Асоциация за университетски спорт “Академик”, катедра ТМФВ в партньорство с Българска федерация по баскетбол. В игрите участие взеха седем отбора при дамите, 12 – при мъжете, а за първи път на университетите бе предоставена възможност да сформират смесени отбори, които бяха също седем.
Представителният отбор на ВТУ “Св. св. Кирил и Методий” (жени) в състав Детелина Лилова, Кристияна Върбанова, Кристиана Маркова и Доротея Кирилова, водени от проф. Милена Алексиева, зае второ място след отбора на НСА “В. Левски” след победа на полуфинала над отбора на УНСС, които заеха третото място в шампионата.
Труден жребий изтеглиха възпитаниците на гл. ас. Данаил Киров в състав Цветан Тодоров, Светлозар Стойчев и Благовест Иванов и след оспорвани битки останаха пети в класирането при мъжете. Шампиони в тази категория е отборът на Шуменски университет, втори са НСА, а трети – Софийският университет. Смесената формация на СУ грабна първата титла в този формат след победа на НСА. В състава на Софийски университет – шампион на смесените отбори и бронзов медалист при мъжете, е великотърновецът Георги Павлов – Спортист № 1 на Софийски университет за 2022 г.
В индивидуалните умения за приза “Най-точен стрелец от линията на 3-те точки” се пребори Кристиана Маркова от ВТУ “Св. св. Кирил и Методий”, която бе наградена от проф. Л. Петров, дългогодишен ръководител на катедра ТМФВ. Конкурсът за забивки спечели Георги Кендеров – ШУ.