Великотърновец вкара 80 точки на европейското за кадети, България завърши на 9-о място

Публикувано на пн, 24 авг. 2015
147 четения

Националният отбор по баскетбол за кадети (U16) завърши на девето място на eвропейското първенство, дивизия В, провело се в София. Това ги нарежда на общо 25-о място в Европа. В селекцията на Мануел Марков намери място и великотърновецът Евгени Василев, който изигра силен турнир и в две от срещите стана топреализатор на тима. В първия си мач нашите баскетболисти разбиха Шотландия с 90:32. Евгени Василев започна в стартовата петица и въпреки че престоя на терена само 18 минути това бе достатъчно да бъде най-резултатен за отбора ни с 21 точки. Във втория мач момчетата на Мануел Марков се наложиха над връстниците си от Румъния в много тежък сблъсък с 58:50. Евгени този път вкара само 2 точки и взе 4 борби в защита. Победната серия на тима ни бе спряна от тима на Словакия, който се наложи със 76:62. Василев бе втори по резултатност с 13 точки. Решаващ за класиране в топ 8 бе мачът с Полша, в който националите ни оставиха сърцето си на терена, като показаха невероятен характер, но загубиха с 66:68 след тройка в последната секунда. Евгени Василев бе най-резултатен с 19 точки. Драма предложи и последният мач на България в група А, в който нашите загубиха от Дания с 63:68 след продължение. Загубата прати селекцията ни в групата за разпределение на местата от 9 до 16-о. Във втората фаза България би Австрия с 69:51, Чехия с 86:74 и Португалия с 67:58. Василев влизаше като резерва и завърши с 5 точки в тези срещи. В последната среща нашите се наложиха над Украйна със 78:53 след силно второ полувреме и така завършиха надпреварата на 9-о място. Василев започна в стартовата петица и завърши втори по резултатност с 12 точки, 2 борби и 2 асистенции. Общо в деветте мача възпитаникът на “Етър 49” вкара 80 точки (трети по резултатност от тима), овладя 17 борби и направи 6 асистенции.