Иван Попов е шампион по полумаратон за мъже

Публикувано на пт, 7 апр. 2017
144 четения

Свищовлията Иван Попов стана шампион на България по полумаратон на 21.0975 км. Надпреварата се проведе успоредно с Маратон Стара Загора. Попов, който тренира в Града под липите, измина трасето за 1.08:25 часа и завоюва първия си медал в тази дисциплина. Негови подгласници станаха Шабан Мустафа (“Шампион”, Сунгурларе) и Димчо Мицов (“Рилски атлет”, Самоков). Калин Василев от “Атлетик 91” е девети при мъжете и е най-добре представилият се търновски атлет. Ориентировачът Григор Караиванов е десети, Станислав Манев (“Атлетик 91”) е единадесети. При жените шампионка стана Маринела Нинева от “Локомотив” (Дряново). 35 мъже и 14 жени завършиха дистанцията полумаратон в шампионата на България.
В бягането на 10.5 км, проведено успоредно с маратона, Моника Георгиева (“Локомотив 2010”) се класира трета с време 41:33 мин. Бонус от 5 000 лв. ще получи Тихомир Иванов за четвъртото си място в скока на височина от европейското първенство по лека атлетика в зала за мъже, проведено в Белград. Премията му се полага според Инструкцията за награждаване на спортисти с парични премии от Министерството на младежта и спорта. Първенствата в зала не се различават по финансови премии с тези на открито. Инструкцията на ММС предвижда отделни бонуси и за треньорите на спортистите – те са 80 % от наградата на състезателя. 4000 лв. се полагат на треньора на Иванов – Георги Гетов. Спортист № 1 на Свищов за 2015 г. и 2016 г. замина на едномесечна подготовка в Малага (Испания), която ще продължи до 2 май. Подготовката на Тихомир Иванов е насочена за световното първенство през август в Лондон. За да участва в него, състезателят на “Свилоза” трябва да покрие норматива от 230 см. Най-рано през месец май Тихомир ще участва в турнири. Според Георги Гетов 230 см са напълно постижими за най-добрия българин в скока на височина.