Диянка Давидова и Моника Георгиева спечелиха сребърни медали от националното първенство по крос кънтри

Публикувано на пн, 27 окт. 2014
278 четения

Иван Сираков остана доволен от представянето си при мъжете.

84 мъже и 77 жени от цялата страна участваха в последното национално първенство по лека атлетика за тази година. Мястото на интересните гонки бе над град Самоков в известната с мотопистата си местност Ридо, а залогът много голям. Най-добрите във възрастите от старша възраст, 23-годишни мъже и жени, ще бъдат селектирани за балканския и европейския шампионати в тази дисциплина. Въпреки студеното и лошо време и неприятно разкаляното и снежно трасе, състезателите от региона проявиха характер и волеви качества и успешно завършиха в надпреварата. При жените вицешампионка стана Диянка Давидова (“Атлетик 91” – В. Търново), която измина състезателното разстояние от 8 км, покрито със стабилна снежна покривка, за 37:02 мин. Златото спечели Яна Георгиева (“Балкан” – Ботевград) с резултат 33:22 мин. Миналогодишната златна медалистка Милка Михайлова (“Атлет” – Мездра) бяга извън класирането заради забавена заявка за участие и финишира за 35:39 мин. Фаворитката за първото място Силвия Дънекова не успа да стартира след затрудното й пътуване до Самоков, по време на което се наложи намеса на фадрома и резачки в района на Юндола. Великотърновката Анита Кръстева пробяга трасето за 39:07 минути и завърши на четвърто място в крайното класиране.
Моника Георгиева спечели сребърен медал при девойките до 23 г., които се състезаваха на 6 км. Състезателката на ЛК “Локомотив 2010” (Г. Оряховица) се класира втора с време от 26:02 минути. По-бърза от нея бе само Милица Мирчева (СК “Атлет” – Мездра) с 23:30 мин. Студентката във ВТУ “Св. св. Кирил и Методий” Маринела Нинева завърши на трето място с 27:29 мин.
При мъжете на 10 км Иван Сираков от “Браун Тим” (Велико Търново) се класира на четвърто място и изпълни целта си да влезе в топ 6. На тежкото трасе Сираков направи силно бягане и постигна резултат от 38:13 минути, като остана само на 7 секунди от бронзовия медалист Шабан Мустафа ОСКЛА “Шампион” (Сунгурларе).
Победител безапелационно стана Йоло Николов от СК “Атлет” (Мездра) с 36:34 мин., следван от Димчо Мицов от СК “Сапарева баня” с 37:47 мин. Великотърновецът Григор Караиванов се подреди осми, Калин Василев от “Атлетик 91” е дванадесети, Петър Попункьов от “Браун Тим” е шестнадесети, а Владимир Пановски (“Атлетик 91”), който бе най-възрастният участник, завърши осемнадесети.
При момичетата под 16 години, които бягаха на 2 км, Калина Калчева от “Локо 55” е 19-а, великотърновката Елица Атанасова е 21-а, а Йоана Мутафова от “Локомотив 26” е 23-та. Състезателят на “Атлет” (Мездра) Митко Ценов защити националната си титла в кроса при младежите до 23 г. Седмият от Младежките олимпийски игри в Нанджинг на 2000 м стипълчейз Иво Балабанов (АК – Джордан) избра да се състезава в по-горната възрастова група и спечели титлата при юношите старша възраст.
Нягол Няголов (“Атлетик” – Тервел) се наложи на 4 км при юношите младша възраст, а на 3 км при момчетата под 16 г. триумфира Енгин Исеин (СКЛА Шумен). Шампионка при девойките старша възраст на 4 км стана Диляна Минкина (“Средногорски атлет” – Пирдоп). Лиляна Георгиева (“Тракия” – Пловдив) взе златото при девойките младша възраст, бягали 3 км. Павлина Стоянова (СК Европул) триумфира при момичетата под 16 г. на 2 км.
С класиранията си в местността Ридо край Самоков Диянка Давидова, Моника Георгиева и Иван Сираков най-вероятно ще имат правото да участват на Европейското първенство по крос, което ще се проведе в средата на декември месец на Боровец.