Във В. Търново спират осветлението на исторически и културни сгради

Публикувано на чт, 27 ян. 2022
2122 четения

1500 улични лампи са с пренастроени часовете на включване и изключване

 

Община В. Търново е предприела различни мерки за намаляване на разходите за ток. Това заяви кметът инж. Даниел Панов в отговор на питане на левицата има ли администрацията план за справяне със ситуацията с безпрецедентното повишаване на цената на енергоносителите и растящата инфлация. Кметът посочи, че са предприети краткосрочни мерки за икономия като преминаване на общинските сгради към един източник на отопление и изключване на художественото и архитектурното осветление на редица сгради и музейни обекти, с изключение на крепостта „Царевец“. Също така на 1500 лампи са пренастроени часовете на включване и  изключване, подадена е заявка за намаляване на мощността на уличното осветление, за да не се изключва. Дългосрочните мерки предвиждат подмяната на 1600 лампи с LED-осветителни тела до края на годината и монтиране на възобновяеми енергийни източници на покривите на общинските сгради.

„Към настоящия момент всички общински структури – детски ясли, детски градини и училища, социални услуги и лечебни заведения, изпълняват в цялост публичните си задължения. Ясно и категорично трябва да се заяви, че кризата с цената на тока и нейното решаване е ангажимент на правителството“, заяви кметът инж. Панов. Той увери, че децата и социалните услуги няма да бъдат оставени на студено, нито населените места ще останат без улично осветление.

Кметът припомни, че до края на миналата година Общината е купувала електроенергия от свободния пазар на фиксирана цена от 89,72 лв./МВтч. при днешна борсова стойност от 580 лв/МВтч. За сравнение година по-рано цената е била 104 лв. Заради този ръст класираните на първо и второ място участници в новата процедура по ЗОП за свободния пазар се отказват, а от 1 януари 2022 г. Общината е потребител на доставчик на ток от последна инстанция. Каква точно ще е новата сметка за ток ще стане ясно, когато изтече целият януари, тъй като се изчислява по специална формула с няколко компонента. „В момента и енергийният доставчик не може да каже колко ще е сметката“, посочи Панов. Той уточни, че увеличение със сигурност ще има и по разчети на НСОРБ по данни от 180 общини сметките за ток растат между 2 и 2,5 пъти. Затова подчерта, че е необходима държавната помощ за всички общини, за да се справят с кризата.

Липсата на държавен бюджет за 2022 г. също е сериозен проблем, тъй като реално общините могат да правят разходи единствено до 1/12 от миналогодишните си бюджети. Така плащането на по-високи разходи от тези, направени през януари 2021 г., не могат да бъдат направени.

„Още през октомври ръководството на НСОРБ постави въпроса с цените на тока и горивата за отопление пред служебното правителство. Поставени са и пред настоящето правителство. Няколко са работните срещи с вицепремиера Асен Василев за разработване на механизъм за компенсиране на общините като публични структури, за да бъдат заделени необходимите средства във фонда за сигурност на енергийната система. Общините трябва да могат да купуват електроенергия за собствени битови нужда по аналогия с битовите клиенти. Предстоят също срещи с електроразпределителните дружества“, каза още кметът инж. Даниел Панов.

По време на заседанието той уточни, че все още остава нерешен въпроса с осветлението на Южния пътен възел, който все още няма Акт 16 и разходите са за сметка на Общината. В тази връзка е изпратено писмо до АПИ. Обсъждат се различни варианти за намаляване на електроенергията, както и за двата подхода на града в посока към Варна и към София. „Тези три възела имат една сериозна константа за цялото потребление, което плаща Община В. Търново“, каза още кметът инж. Даниел Панов.

Весела БАЙЧЕВА

 

 

 

 

loading...
Пътни строежи - Велико Търново