Цветните контейнери за отпадъци – милиони левове, хвърлени на вятъра

Публикувано на ср, 8 окт. 2014
1275 четения

Събирате ли разделно боклука си вкъщи? А съседите ви? Въобще познавате ли някой във Велико Търново, който прави това? Едва ли…
Повече от 2500 са съдовете за разделно събиране на битови отпадъци във Великотърновската община. Всеки от тях струва по 500 лева. Което означава, че в момента в тези съдове има затворени 1 250 000 лева. Като се има предвид, че голяма част от контейнерите непрекъснато се чупят, палят и се подменят, сумата набъбва до близо 2 млн. лева. Добрата новина е, че Общината не вади от хазната тези пари, те се доставят от фирма “Екопак България”, с която има сключен договор. Лошата новина е, че разделното събиране на отпадъци боксува и едва ли скоро ще проработи, което обезсмисля и поставянето на такъв тип съдове по улиците.
Целта на разделното събиране на отпадъците е да се доближим до европейците, за които тази практика отдавна е задължителна и се изпълнява безпрекословно от всички. У нас, както често се случва, слагаме каруцата пред коня.
Накупихме контейнери, а гражданите нямат елементарни навици в тази област.
Иначе законово всичко е изрядно. Има общинска наредба по околна среда, която регламентира точно къде каква смет и опаковки да се изхвърлят. Има и солени глоби – от 100 до 1000 лв. е санкцията за физическо лице и от 500 до 2500 лв. за юридическо, ако не се спазва разделното събиране на битовите отпадъци, ако се счупи или изгори контейнер или кофа. Досега глобен няма.
Не мога да оставя по един проверяващ до всеки контейнер да следи кой къде си изхвърля боклука, защото имам само един екоинспектор в дирекцията. Това обясни Зорница Кънчева, главен еколог на общината. Според нея това е проблем и отговорност на гражданите на Велико Търново и жителите по селата, където също е регламентирана система за разделно събиране на битовите отпадъци.
Кънчева призна, че системата за разделното събиране на отпадъците боксува и великотърновци като че ли напук тъпчат цветните контейнери с какво ли не. Тя уточни, че специализирана техника от “Екопак” извозва цветните контейнери до сепарираща инсталация в Горна Оряховица. Там съдържанието се разделя, годните опаковки се балират и извозват до заводите за рециклиране. Всичко останало отива на сметището на Шереметя. За да не се смесват отпадъците, с един курс се вдига само един цвят контейнери.
Системата за разделното събиране на отпадъците от опаковки във Велико Търново се подобрява, работим предимно с децата, организираме образователни кампании, заявиха от “Екопак България”.
Вася ТЕРЗИЕВА, сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново