Темата за „Кроношпан“ отново влиза във Великотърновския общински съвет

Публикувано на вт, 18 окт. 2022
255 четения

DCIM100MEDIADJI_0176.JPG

Темата за дървопреработвателното предприятие в „Дълга лъка“ отново влиза в дневния ред на Великотърновски общински съвет. Предложението, което ще гласуват съветниците е за приемане на решение за одобряване на мотивирано предложение на кмета на община В. Търново до министъра на околната среда и водите за промяна на Наредба 1 от 27.06.2005 г. за нормите за допустими емисии на вредни вещества, изпускани в атмосферата от обекти и дейности с неподвижни източници на емисии. Причината са зачестилите сигнали на граждани относно дейността на „Кроношпан“ и липсата на механизъм от страна на контролните органи на МОСВ да упражняват контрол върху разпространението на миризми и летливи вещества.
Предложението за намаляване нормите на общия въглерод ще бъде изпратено до министъра на околната среда и водите инж. Росица Карамфилова. В писмото е изложена цялата хронология на събитията относно предприятието. През 2016 г. дружеството заявява своето намерение за увеличаване на производството си, за което е изготвен Доклад за оценка въздействието върху околната среда. След разглеждането му, Община В. Търново дава отрицателно становище и е поставено условие за изграждане на ефективна система, чрез която да се постигне максимално намаляване на количествата миришещи вещества, отделяни от дейността на завода. През ноември 2016 г. директорът на РИОСВ издава решение за прекратяване на инвестиционното намерение за увеличаване на производствения капацитет на дружеството. В края на 2017 г. Изпълнителната агенция по околна среда започва процедура по издаване на комплексно разрешително.
От Общината посочват, че само за тази година в РИСОВ са постъпили 37 жалби за разпространение на миризми. За два от сигналите са наложени глоби за неизпълнение на въпросното комплексно разрешително. В останалите случаи, въпреки наличието на специфични миризми в различни райони на града, от РИСОВ посочват, че заложените норми се спазват. Невъзможността за тяхното ограничаване се основава на максималните норми за допустими емисии за показател органични вещества, определени като общ въглерод след процесите на сушене, разрешени с настоящето комплексно разрешително, се посочва в писмото до екоминистъра. В допълнение е посочено, че единственото решение на проблема е поставяне на възможно най-строги норми за допустими емисии на тези вещества, което е в компетенциите на ИАОС.
Весела БАЙЧЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново