Стартира кампания за масова сеитба на лимец

Публикувано на чт, 9 окт. 2014
1072 четения

Катя Николова

В края на октомври в страната стартира национална кампания за колективна сеитба на лимец, съобщи Катя Николова от Горна Оряховица, която ще участва в инициативата. Тя се организира от Иван Андонов от Благоевград и съмишленици под мотото “ДарЛимец”, а в кампанията се очаква да участват над 200 души.
Колективната нива е над 1000 дка и се намира в ихтиманското село Борика. Мястото не е избрано случайно, на старославянски Борика означава благословено от бога място, именно затова доброволците са избрали това чисто планинско място, незамърсено от промишленост и предишно селско стопанство.
Катя, която е художничка, разказа, че идеята на колективната сеитба е благотворителна и всичко се извършва ръчно. Всеки участник заявява предварително с колко декара иска да участва, като за всеки един се заплаща по 50 лв. Това са разходи за транспорт, чували, кофи за семената и др. В случая не се използват агрохимична обработка на почвата и пръскане на лимеца, защото той е устойчив на всички вредители.
Идеята да даряваме лимец ни обедини и затова нарекохме кампанията ДарЛимец, каза още художничката. Затова 50 процента от реколтата на древната пшеница се дарява, за да може всеки, който иска, да започне собствено производство в градината, на нивата или на вилата. Добитото зърно ще му бъде достатъчно за собствена прехрана, която сега е скъпа и не всеки българин може да си позволи. Нашата крайна цел да се сее лимец в България колкото се може повече, за да стане тази древна и чиста от химикали пшеница достъпна за все повече хора. Ние сме поели тежката задача да разпространяваме семена от лимец и така да върнем здравословния хляб на българина, коментира още Катя Николова.
За да се отгледа лимец, задълженията на кампанията са само два пъти в годината – когато се сее есента и когато се жъне през лятото. На полето доброволците са само две седмици. През останалото време лимецът се грижи сам за себе си. Според художничката това е много удобно за хората, тъй като те си имат друга работа и могат да отделят две седмици в годината, за да си произведат собствен лимец. Само тогава ще има по-голяма конкуренция и лимецът ще поевтинее. Сега 1 кг лимецово брашно струва над 6 лв.
Тази есен много хора са се записали да участват в колективната сеитба, те са вече над 200 души, заяви Катя. Някои от кандидатите обаче съобщават, че ще подпомогнат сеитбата само финансово. Но не такава е целта, а да има доброволен труд на всички. Искаме енергията от святото дело на сеитбата да мине през всички и те да усетят удовлетворение от труда си. Това е причината доброволците от кампанията да решат, че който не иска да сее, а само да плати разходите за декар, да дари 70 процента от реколтата си. Който пък участва само веднъж – в сеитбата или в жътвата, да дари 60 процента от добивите си.
Катя Николова ще участва в колективната сеитба на лимец с 2 дка. Тя ще дари цялата реколта на съмишленици, които да започнат собствено производство.
Вася ТЕРЗИЕВА, сн. личен архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново