Ремонт на пътища, нови старчески домове, болници и кино искат хората от областта

Публикувано на ср, 6 май 2015
350 четения

Безработицата и окаяното състояние на инфраструктурата са основните проблеми, които поставиха гражданите от областта с настояване те да бъдат решени с проекти от Общините по новите оперативни програми. Това показва анкетното проучване на Областния информационен център в старата столица, което беше проведено в региона и обхвана 431 граждани. Допитването, което очерта картата на проблемите, е част от кампанията “Да създадем ЗАЕДНО България 2020”. Данните бяха представени вчера от Светослав Стефанов, експерт в ОИЦ.
Разбитите улици в крайните квартали са най-наболелият проблем, който поставят великотърновци. Те настояват да бъдат изградени нови паркинги и да се обособи пешеходна зона в центъра на града, както и да бъдат направени улиците в кв. “Варуша”. Друг належащ проблем е да се разшири пътят към Дебелец и да се ремонтира мостът до хлебозавода и уличното осветление, включително в подлезите. Търновци настояват да се направи нов старчески дом, Янтра да стане плавателна и да бъде изградена въжена линия до Царевец, да се вземат мерки срещу системното нарушаване на правилата за движение по пътищата, а Ксилифор да се развие като екозона за туризъм.
В Горна Оряховица по-голямата част от посочените от хората проблеми ще намерят решение, защото са предвидени като проекти за новия програмен период. Гражданите искат ремонт и оборудване за болницата, ремонт на площада, обновяване на читалище “Напредък 1868”, възстановяване на радиовъзела, повече културни мероприятия, ремонт на хижа “Божур” и екопътека “Камъка”, както и ново кино и обществена баня и тоалетна.
В Лясковец състоянието на селските пътища, улиците и тротоарите също са основният проблем. Гражданите искат още да им бъде построен театър, да бъде направена канализация по селата, да се създаде център за работа с деца с увреждания и клуб на инвалида, както и по-добро отношение в Спешна помощ. Лясковчани настояват за Бизнес инкубатор за подпомагане в земеделието и туризма и за модернизация на промишлената зона.
В Свищов след ремонта на улиците и тротоарите хората искат да им бъде построен киноцентър, да се модернизира болницата, да се изгради плувен басейн, както и да бъде разкрито училище за ученици със специални образователни потребности, да се построи приют за бездомните кучета и да се създаде гаранционен фонд за оборотни средства за НПО.
В Павликени инфраструктурата също е основният проблем, посочен от хората. Освен него те настояват за разширение на зоопарка, за адекватно боядисване на сградите в центъра на града, за кино и мол и за сдружение на местните производители, както и за равно отношение към всички етнически групи.
В Сухиндол проблем № 1 е канализацията, както и довършването на пътя до Павликени и уличното осветление. Искат да бъде създаден клуб на инвалида, нови работни места, грижа за църквата и решаване на проблема с бездомните кучета.
В Полски Тръмбеш след инфраструктурата се подреждат исканията за обществена тоалетна, дом за стари хора, центрове за работа с деца със СОП, но и да се възстанови болницата, дискотека за младите, възстановяването на мотела и изграждане на санаториум, както и да се санират старите къщи.
В Стражица ситуацията с улиците и селските пътища е аналогична на останалите общини. Хората също настояват за старчески дом, за социални предприятия и за създаване на пазар за селскостопанската продукция, както и за изграждане на дом на приказките “Ангел Каралийчев”.
В Елена сред проблемите, очертани от хората, са възстановяването на болницата, изграждане на старчески дом, здравна помощ по селата, ветеринарна лечебница, футболно игрище, ограничаване на дърводобива и почистване на реките, ремонт на училището и нов парк, улични ремонти.
В Златарица проблемите са канализацията, липсата на болница, селските пътища. Хората настояват за ремонт на чешмата, искат екопътека и подобряване на материално-техническата база в училището.
60 на сто от анкетираните 431 граждани в областта са в активна трудоспособна възраст от 30 до 65 години. 217 са висшисти и повечето от анкетираните са работещи. В анкетите проявиха желание да се включат и граждани, които не можеха да пишат, въпреки че бяха пълнолетни, имаше и хора само с начално образование, посочи Светослав Стефанов. Всички проблеми, поставени от хората, са обсъдени с общинските администрации. Голяма част от тях са включени в интегрираните планове за развитие на общините и ще бъдат решени до 2020 г.
Здравка МАСЛЯНКОВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново