Преференциалният вот – възможност на последните да станат първи

Публикувано на ср, 1 окт. 2014
283 четения

Десислава Йонкова показва списък с партиите и кандидатите за народни представители, който ще бъде поставен във всяка секция.

Ще стигне ли една преференция за всички желаещи кандидат-депутати да се придвижат напред в изборните листи? Това сякаш е големият въпрос на тази предизборна кампания, която се отличава с невижданата досега агитация да се гласува преференциално. Част от претендентите за парламента го правят честно и открито, други зад гърба на колегите си и партийното ръководство договарят подкрепа от роднини, приятели, бизнес партньори и хора, на които са помагали.
Това стана възможно след като новият Изборен кодекс даде възможност за пренареждане на партийната подредба на листите чрез т.нар. преференция – ако 7 % от гласувалите за формацията в съответния район посочат един от кандидатите, той би могъл да измести втория и много по-трудно водача, тъй като всяка бюлетина без отбелязани преференции ще се зачита като глас за първия. Така в по-малките райони и 2000 гласа може да се окажат достатъчни за разместване на партийните листи.
Как да гласуваме преференциално?
От Районната избирателна комисия разясниха, че в лявата страна на бюлетината са посочени всички партии по начина, по който са регистрирани в Централната избирателна комисия, а от дясната страна на бюлетината има 16 кръга всяко с изписан в него номер, колкото е максималният брой на кандидатите за народни представители в една листа. Пред всяка секционна избирателна комисия и във всяка тъмна стаичка ще има списък с всички партии и коалиции, които са регистрирани в ЦИК и листите с имената на кандидатите, които те са издигнали.
Съветът към избирателите е да използват и преференциалното гласуване. Ще бъдат броени преференциите за всяко едно лице, т.е. съвсем спокойно може да се използва и преференция за кандидат номер едно, за кандидат номер 2 и т.н. Всички бюлетини, които на практика ще бъдат с реален вот, но празни откъм преференция, ще се броят реално за водача на листата. Това ще става после по математически път, обясни Десислава Йонкова.
Знакът, с който се обозначава предпочитаната партия или коалиция и преференцилен кандидат, е един и същ – хикс или ве. Не е задължително на двете места знакът да е един и същ, важното да е един от двата посочени. Всеки друг знак, независимо къде е поставен, води до недействителност на самата бюлетина.
От РИК уточняват, че ако има действителен вот, но недействителна преференция, това ще доведе до недействителност на цялата бюлетина. Ако гласуващият сложи две хиксчета, защото харесва двама кандидати, ще има недействителност на преференцията, но действителност на самата бюлетина, допълни Йонкова.
Весела КЪНЧЕВА
сн. Д. ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново