Повече от час продължиха дебатите за бюджета на Община В. Търново

Публикувано на пт, 26 февр. 2021
365 четения

Повече от час продължиха дебатите около гласуването на проектобюджета на Община В. Търново на заседанието на местния парламент. Стартовият размер на Бюджет 2021 е близо 113 млн. лв., като средствата за държавно делегирани дейности са близо 68 млн. лв., а общият размер на приходите и разходите за местни и дофинансирани държавни дейности е 45 млн. лв. Заложените преходни остатъци са близо 21 млн. лв. “Основен приоритет на Бюджет 2021 г. е осигуряване на средства за успешно завършване на програмния период 2014-2020 г. Целите в Инвестиционната програма са увеличаване на икономическите възможности за гражданите и бизнеса, увеличаване на социалните възможности за великотърновци и подкрепа за хората в нужда, подобряване на инфраструктурата и свързаността, повишаване на качеството на всички административни услуги”, заяви кметът инж. Даниел Панов. Той уточни, че в бюджета са увеличени средствата за всички ключови функции като образование, социални дейности, здравеопазване и др.
Инвестиционната програма e в размер на 33 млн. лв., като 81 % от заложените дейности са обезпечени със средства, а останалите 19 % са в процес на договаряне, което е гарант за тяхното изпълнение, посочи още градоначалникът. Планирано е обновяване на водопроводите и отводнителната система по бул. “България”, нова мрежа за питейна вода в района на предвидените за изграждане улици “Козлодуй”, “Иван Хаджидимитров”, “Народни будители” и “Димитър Благоев”. Заложена е реконструкция на над 17 км пътища, улици и кръстовища, подобряване на образователната инфраструктура и други дейности. “Инвестиционната програма е амбициозна въпреки намалените местни приходи. Важно е да отбележим, че за поредна година запазваме нивата за местните данъци и такса битови отпадъци, които не са увеличавани от десет години”, подчерта още градоначалникът.
Първото изказване по темата бе на Валерия Дончева от групата на “БСП за България, АБВ, Движение 21”. “Бюджетът е много повече от числата, които се предлагат, и от това как се разпределят средствата. Целта му е да заложи онази визия, към която искаме да се развива градът в следващата не една година, а в по-далечна перспектива и това, което можем да оставим след себе си. В тази връзка следя предложенията на гражданите, които всяка година са едни същи – ремонт на стълби, улици, парапети и др. Някои от исканията на хората са отчаяни, защото се умориха да бъдат залъгвани”, заяви Валерия Дончева. И припомни обещанията на администрацията назад в годините за изграждане на кръгови кръстовища, плавателна Янтра и др., които си останаха само добри намерения.
Критика към финансовата рамка отправиха също Калоян Янков и Елена Чамуркова от “Демократична България – обединение”. “Нито едно от нашите предложения не беше прието, като например създаването на фонд за подпомагане на засегнатия от пандемията малък бизнес. Това, което винаги съм твърдял, е, че Общината няма цялостна визия как се подпомага бизнесът и съответно гражданите в тази ситуация”, посочи Янков. Той предложи Общината да направи програма с прецизно таргетиране на бизнесите, които следва да бъдат подпомогнати в кризата, вместо да се работи на парче.
“Някои от бизнесите в областта на туризма, услугите и ресторантьорството затвориха или драстично свиха дейността и приходите си вследствие на безпрецедентната пандемична ситуация. В резултат на това много активни хора бяха оставени на произвола на съдбата. Вчера например говорих с човек от хотелиерския бизнес, който сподели, че за последните месеци на миналата година е получил като помощ от държавата 189 лв., като регистриран в бюрото по труда”, заяви Елена Чамуркова по повод изказването на Росен Иванов от ГЕРБ, че предложението за подобен фонд е “дъвка”, ползвана отдавна от опозицията. И попита кои ще бъдат фирмите, които предлагат да се подпомогнат и какъв би бил финансовият ефект за тяхната дейност. От БСП също припомниха за редица техни социални предложения, които са отхвърлени – 200 лв. помощ за всяко новородено дете, създаване на фонд за хронично болни деца и др., посочи Стоян Витанов. В крайна сметка след изказванията само на няколко от съветниците проектът за бюджета беше приет с 25 гласа “за”, 4 – “против”, и 5 “въздържал се”.
Весела БАЙЧЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново