Министър Зорница Русинова: Над 1,117 млрд. лв. е бюджетът за социални дейности догодина

Публикувано на вт, 15 Ное. 2016
363 четения

За първи път семействата на деца с увреждания над
90 процента ще получават месечни помощи от 930 лв.

– Министър Русинова, макар още да не е приет Държавният бюджет за 2017 г., в проекта колко средства са заложени и за социални дейности?
– Малко над 1,117 млрд. лв. и средствата са с 3,6 % повече от бюджета ни за тази година. Тази сфера не е свързана с раздаване на пари, а с намирането на вярната рецепта към нуждите на хората. През миналата година имаше увеличение с 15 % на минималната работна заплата, което обхвана доходите на 63 000 души по данни на НАП. От 2017 г. МНЗ става 460 лв. и считаме, че увеличението е един добър механизъм за подпомагане на хората с най-ниската квалификация, за да не загубят работа. Ръстът от 2011 г. досега е със 70 %. Но общо ръстът на доходите за т.г. са с 1,4 % и предвиждаме увеличаване на средноосигурителния доход за 2017 г. с 40 на сто. Много важни са инвестициите за подкрепа на бизнеса, с които работодателите подобряват условията на труд в предприятията. България е страна член на ЕС с най-ниска производителност на труда. Освен това осигуряваме средства за обучение и подобряване квалификацията на персонала, а от там ще се повиши и производителността на труда. По този начин всеки един работодател ще може да гарантира по-високи доходи.
За първи път предвиждаме диференциране на плащанията на майките на децата с увреждания. По този начин отчитаме различните нужди, които имат децата. За децата с увреждания над 90 % отпускаме 930 лв. месечно, за тези между 80 и 90 % – 450 лв., и между 70 и 80 % – 350 лв. Тези средства не зависят от доходите на семействата. Считам, че това е първата стъпка от тук нататък да продължим с реформите в социалната сфера за по-добро насочване на ресурси и по-голяма съпричастност към нуждите на страдащите хора. По отношение на пенсионерите, от 1 юли 2017 г. пенсиите ще бъдат увеличени с 2,4 %. Сега един работещ издържа трима пенсионери и колкото повече просперира икономиката ни, толкова повече възможности ще имаме да осъвременим пенсиите. Подкрепяме също общините, които развиват социални грижи чрез лични и социални асистенти.
– Във Велико Търново имаше протести на майки на деца с увреждания, които са назначени като лични асистенти на децата си. Жените недоволстваха, че получават заплата само за четири часа, а те гледат своите деца 24 часа. Има ли възможност социалното министерство да разшири програмата и майките да бъдат преназначени на пълен работен ден?
– Този въпрос вече е решен с проектозакона за бюджета. Програмата “Личен асистент” зависи до голяма степен от европейските средства. Затова удвояваме социалните плащания на децата с над 90 % увреждания. Самите майки също могат да бъдат лични асистенти или да наемат друг човек. Това пък им дава възможност да започнат самостоятелна работа.
– Давате големи средства за децата с увреждания, а не променяте мизерните детски надбавки за здравите деца. По този начин ли ще се борим с демографията?
– Това е интересна теза, но смятам, че ние трябва да сме съпричастни към хората с увреждания. Обществото ни все още има нужда да бъде подкрепено, защото тези хора живеят в голяма изолация. Освен това обществената среда не е достъпна, работим с общините по този проблем и те трябва да изградят именно възможностите хората да се придвижват навсякъде. Считам, че повишаването на доходите и подкрепата на най-нуждаещите се са приоритет на правителството. Наистина хората с увреждания имат още нужди да бъдат подкрепени с повече социални услуги.
– Вероятно включвате и подобряване на работата в ТЕЛК, където болни хора дори не дочакват експертните решения за неработоспособност.
– Да, включваме и ТЕЛК и тази система трябва да бъде реферирана, за да се оцени по-добре тяхното здравословно състояние и работоспособност. И, разбира се, с по-добра социална насоченост.
– Оказа се, че стратегията за приемните семейства се развива много добре у нас и това е добър вариант деинституционализацията да се насочи предимно към такава грижа за децата, а не към центровете за настаняване от семеен тип, които продължават да се разкриват в страната. Предвижда ли се увеличение на средствата за приемната грижа?
– Да, средствата ще бъдат увеличени. Но ние правим промени с Кодекса за социалното осигуряване, за да изравним правата на родителите – осиновители, от гледна точка за ползване на отпуски и др. Освен това подкрепяме работещите майки и жените, които искат да съвместяват личния си живот с кариерата. България е една от страните с извоювани най-добри права за майчинство и това почти никъде го няма в света и в Европа. Искаме да мотивираме майките да се връщат на работа. Ако една жена се върне на работа след първата година от майчинството, тя ще получава 50 процента от стойността на майчинството като допълнение към заплатата си. Това са доста добри политики, заложени в бюджета за следващата година. Освен това още това лято подкрепихме общини да изградят ведомствени детски градини там, където работят повечето от родителите.
– Социалното министерство управлява проекти по Оперативната програма за развитие на човешките ресурси, а според ЕК тя се смята за успешна в България.
– В момента изпълняваме проекти на стойност близо 1 млрд. лв. от новия програмен период, които подкрепят и млади хора. Благодарение на тази програма за тази година 22 000 младежи са си намерили работа. Затова е изключително важно българският народ кой иска да го управлява и каква да бъде посоката.
– Работодателите се оплакват, че не могат да намерят не само квалифицирани работници, а няма и необразовани. 150 000 млади хора стоят без работа у нас, в Бюрото по труда във В. Търново има 880 свободни работни места и няма кандидати. Какви мерки ще предприемете за това да ги мотивирате към труд или да учат?
– Мога да се похваля с много добри резултати по отношение на мерките, които са насочени към безработните в последните две години. И това се дължи на икономическата активност от страна на бизнеса и стабилитета в държавата. За първи път от 11 г. насам имаме спад на безработицата, а от началото на годината сме намерили работа на над 20 000 младежи. За целта разчитаме много на съвместната работа на неправителствените организации и общините, заедно с бюрата по труда да издирим неработещите млади хора, да ги активираме и мотивираме да работят. Една от най-работещите инициативи, която стартирахме миналата година, е назначаването на младежките медиатори към общините, които имат задачата да говорят с безработните в местната общност и да обясняват какво могат да намерят в бюрото по труда. А възможностите са за квалификация, за работа. Проблемът е, че голяма част от тези младежи нямат дори средно образование, а това са 60 % от тях. Затова стартираме програми с МОН за ограмотяване на тези млади хора. Защото, ако те нямат средно образование, не можем да ги включим в програмите за квалификация.
– Бежанският проблем у нас тревожи много българи. Хората смятат, че се изграждат лагери за тях, че им се предоставят големи социални помощи, че ще има трайно заселване. Какво е участието на социалното министерство в този процес?
– Темата за бежанците започна твърде много да се спекулира със страховете на хората. Българското правителство полага много усилия и рискът за страната ни е напрежението и сигурността на границата. Наистина премиерът Борисов успя да договори с Европейската комисия да ни отпусне 160 млн. евро, която да подпомогне опазването на границата ни основно с Турция. Няма европейски програми, а също и такива в социалното министерство, които да предвиждат заселване на бежанци в населените места на България. В момента в нашата система в Бюрата по труда има регистрирани 18 чужденци с придобито право и статут на бежанци, а също още 18 души с придобито право на социални помощи. Но това, че правителството има готовност да поеме миграционната вълна, не означава, че трябва да се спекулира със страховете на хората.
– Кметът на Горна Оряховица инж. Добромир Добрев сподели, че при изграждането на приюта за бездомни по проект, с капацитет от 13 места, срещат големи трудности. Услугата е единствена в областта и от нея има голяма необходимост. Общината е подала молба в МТСП издръжката да премине като делегирана от държавата дейност. Дали молбата ще бъде одобрена?
– Инж. Добрев визира Държавния бюджет за 2018 г., тъй като говорим за приют, който ще се изгражда догодина. Има доста време до тогава, но смятам, че няма да има проблем. Освен това в Горна Оряховица виждам едно много добро съчетание между всички социални услуги, има добър екип, който работи със сърце.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново