Инж. Николай Николов, кандидат за народен представител от коалиция “Десните” “Безогледното и през глава направено саниране е недопустимо да се случва”

Публикувано на ср, 1 окт. 2014
517 четения

Инж. Николай Николов е общински съветник в старата столица. Два мандата беше председател на Централната комисия за технически контрол към Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране във Велико Търново. По негова идея след 620-годишно прекъсване на Царевец от две години се служи света литургия за Възнесение Господне. Инж. Николов е трети в листата на коалиция “Десните”.

– 17 344 са панелните апартаменти в 589 блока в областта, което според данните на статистиката означава, че всяко пето жилище в региона е панелно. Инж. Николов, като експерт в тази област, заплашени ли са панелните сгради?
– Едропанелното строителство се оказва един от най-мащабните строителни методи. То трябваше да задоволи бързо растящите нужди на населението, което стремглаво напускаше селото принудително и тичаше към града, за да се индустриализира. Това не е български модел, първо се случи във Франция, последва в САЩ. Тези държави, които бяха пионери в едропанелното строителство, днес са го забравили и бих казал, че са го демонтирали. В България домостроителните комбинати застлаха цялата държава с панелни блокове. Панелите са произведени в заводски условия и елементите са в много добро състояние. Проблемът на панелните сгради са връзките, не на хоризонтално ниво, където са етажите, а връзките във вертикалните елементи, където са стените. Проблем са връзките между носещите стени по различните етажи. Укрепването на сградите е много сериозен проблем и може да се осъществи само в общодостъпните части – стълбищната клетка и отвън по фасадите, които не са носещи стени, а са окачени по фасадни греди. Дефектиралите връзки, които виждаме, са точно връзките по фасадите на панелните сгради.
– Санирането на старите панелни блокове отново е една от основните теми в предизборната кампания и едни от козовете на ГЕРБ. Опаковането им като бонбони ще реши ли проблема на тези сгради?
– Ако сложиш повехнало цвете в целофан, то пак ще си остане повехнало – това не бива да се случва. Сегашният модел на саниране, който ГЕРБ пропагандират, ще нанесе огромни вреди на сградите, които сега неопаковани все още имат възможност да дишат и да се проветряват. Те са предвидени за централно отопление, в което няма конденз. Сега голяма част от панелните сгради са пълни с конденз. По пукнатините кондензът достига до армировката и от там започна разрушаването на връзките. Такова безогледно и през глава направено саниране е недопустимо. В Стара Загора колегите се опитаха да покажат на общината и държавата, че това е крайно неправилно.
Първото нещо, което трябва да се направи, е да се възложи на правоспособни проектант-конструктори да направят конструктивно обследване на сградите. Да се види със скенери има ли нарушения, къде са те и как могат да бъдат избегнати. В Германия това вече се направи, сега се извършва в Румъния и се пристъпва към укрепване на съответните връзки или към добавяне на нови конструктивни елементи, които ще поемат натоварванията, които не могат да бъдат поети от съществуващите.
– За да се укрепят връзките между панелите, не означава ли, че трябва да бъдат съборени сградите?
– 50 години е средният живот на панелните сгради. Те вече минават, но това не означава, че трябва да бъдат съборени. С правилно направено конструктивно укрепванe и последващо саниране животът им може да бъде удължен с още години. Голяма част от връзките между панелите са действащи, те са замонолитени. Там, където има спукани такива връзки, където има конденз, там трябва да се търси решение. Много сме далеч от момента на цялостно демонтиране на панелните сгради. Трябва да бъдем реалисти и да търсим решение на въпросите, които тропат на вратата ни. Първо разумно трябва да бъде изпълнено условието на Закона за устройство на територията – да се оцени носимоспособността на сградите, то не е нито за топлосъхранение, нито за ВиК, нито за електро. Носимоспособността означава защита живота на населението. Това е важно, защото ние сме в една от трите най-опасни сеизмичноактивни зони на страната. В Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране два дни сега има курс с водещи специалисти в света, с професори, специализирали в Япония и САЩ.
– Какво съветват световните капацитети?
– Първото условие е да се направи оценка на сградите от правоспособни инженери проектанти за конструктивното обследване и конструктивното укрепване на сградите. След това трябва да се направи паспорт на сградата. Сигурен съм, че поне 90 на сто от панелните сгради нямат книжа с чертежите и проектите. Това е важно, за да се определи по какъв начин да се направи укрепването и да се смени дограмата. Всичко се прави наизуст и в безотчетност, което ме плаши. След това се изготвят проектът за укрепване и проектът за саниране на сградата с нейното обследване на топлосъхранението и изискванията на всички останали специалности.
Здравка МАСЛЯНКОВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ 

loading...
Пътни строежи - Велико Търново