Холандецът Яп ван Бейлен, водач на листата на “Зелените” във Велико Търново:

Публикувано на пт, 23 окт. 2015
453 четения

“Ще работим за създаването на банка за храни и агенция в помощ на хората с лоши кредити”

Да издири и закупи първите издания на книгите на Петко Славейков, както и на други известни български автори, се е заел холандецът Яп ван Бейлен. В своя търновски дом той вече притежава голяма библиотека с около 1000 тома книги на различни езици – холандски, български, английски, унгарски, немски, дори китайски. Някои от изданията са с антикварна стойност, а сред тях има народна песнопойка от 1923 г. на Васил Стоин и безценни трудове на друг наш голям фолклорист – Николай Кауфман. Те заедно с други интересни книги, речници, енциклопедии и албуми за изкуство са част от златния фонд на личната му библиотека, а това означава, че никога няма да се раздели с тях.
Яп живее постоянно в България от 2004 г., но неговата връзка с България и българските традиции има почти 50-годишна история. От 2 г. той е горд собственик на къща с чардак във В. Търново. Тя се намира непосредствено до паметника на Дядо Славейков на Варуша, а отсреща е родният дом на бележития български поет, публицист, фолклорист и политик.

– Яп, какво накара един холандец да влезе в политиката в България, макар и на местно ниво?
– До преди 3 г., когато се пенсионирах, ръководих филиал на едно от големите издателства в Холандия. Благодарение на моята работа имам много контакти с холандски политици както на местно ниво, така и в ЕС, включително с министри и депутати. В моята родина никога не съм си помислял да вляза в политиката, защото у нас нещата са подредени. Но в България ситуацията е по-различна и си мисля, че е добре в политиката да влезе човек с опит, който може да предложи конкретни решения за справяне с проблемите.
– Защо се доверихте точно на “Зелените”?
– Преди година и половина започнах да членувам в “Зелените”. Познавам някои от техните лидери и знам, че от целия политически спектър в България те са най-честни. Освен това подкрепям изцяло тяхната мисия за опазване на природата, което е уникално богатство за България. Но при моите разговори с партийните лидери в София обясних, че ако искат аз да вляза в политиката, нашите идеи трябва да са по-широки, а не да бъдем само екоактивисти. Всяка тема, която се повдига на национално ниво в парламента, трябва да присъства и на местно ниво.
– Какво представлява вашата кампания “Зелените за Велико Търново – зелено, хуманно и културно”?
– Зеленото е ясно – ще се борим градът да стане по-чист, да спасим гората на Картала, за чиста Янтра и др. Настояваме за по-строг надзор и глоби за незаконна сеч, а наш приоритет е бъдещото развитие на местността Ксилифор като “Зеленото сърце на Велико Търново”.
Идеите за хуманност сме заимствали от холандския опит, като основната ни цел е създаването на общински координатор за намаляване на бедността. Ще търсим подкрепа от Общината за нашата гражданска инициатива за създаване на банка за храна и социална кухня за хора в нужда. Всичко това ще се прави от доброволци, а от Общината искаме да ни предостави празни сгради и няколко хладилници за съхраняване на храната. Ние ще се свържем с големите вериги магазини, за да може всяка седмица да ни предоставят храните с изтекъл срок на годност. Така ще можем всяка седмица да раздаваме безплатни пакети с храна на хората с ниски доходи. Знам, че това сега го правят от БЧК, но само два пъти годишно. А през останалото време? В Холандия например има над 500 хранителни банки, а ние сме готови да правим всичко на доброволни начала.
Друга наша идея е да помогнем на хората във Велико Търново и Общината, които живеят в постоянен стрес заради лоши кредити. Искаме да създадем общинска агенция, която да помага на тези хора, като направи ново разпределение на доходите им. Сега става така, че като платят вноската по кредита с лихвите, много от тях не знаят как ще изкарат месеца. За 3 г. агенцията ще поеме грижата за този дълг, ще се свърже с кредиторите и ще направи такава схема за плащане, че хората да живеят нормално и в същото време да погасят дълговете си. Тази система е много популярна в Холандия и по закон всяка община трябва да има такава агенция, въпреки че сме по-богата държава.
Ще предложим и създаването на “Търново кард”. Това е карта за пенсионери и хора с нисък доход, с нея те ще имат безплатен достъп до музеи и възможност да закупят с отстъпка билети за концерти или пък да пазаруват с намаление в магазините за дрехи втора ръка. Ние вече сме влезли във връзка с наши местни организации и дори ако не бъдем избрани, ще работим за тези каузи. Първият ни ангажимент е да внесем официално предложение в Общината за създаването на хранителна банка.
– А какво искате да направите в областта на културата?
– Културата също е наш приоритет и затова имаме двама художници в листата – Сашо Филев и Дамян Бумбалов. Идеите ни са свързани най-вече с естетизацията на града. Боли ме за Асенова махала, а това място може да се превърне в прекрасен туристически квартал. Има такъв пример в Холандия как един западнал квартал само за 8 години се превърна в едно от най-привлекателните места за туристите.
Златина ДИМИТРОВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново