Брокерите на недвижими имоти настояват Общината да им изпраща инвеститорите, на които не може да намери терени

Публикувано на чт, 26 май 2016
857 четения

Агенциите за недвижими имоти настояват за регулярни срещи с Община Велико Търново. Брокерите излязоха с предложение Общината да им изпраща инвеститорите, на които не може да намери терени. “Важно е инвеститорът да остане във В. Търново. Няма значение частен или общински парцел ще купи за реализацията на своя проект. Ако Общината не може да удовлетвори искането на инвеститора с общински терен, може да ни го изпраща на нас, които имаме богато портфолио с имоти. Това не се случва и е проблем”, коментира от името на брокерите Саша Ганева, регионален председател на Национално сдружение недвижими имоти.
Велико Търново беше домакин на дискусионен форум “Култура, имоти, туризъм – предизвикателства и възможности”, организиран от Национално сдружение недвижими имоти. Такива срещи вече са проведени в Русе и Пловдив и НСНИ стига до извода, че се губи връзката между общините, агенциите за недвижими имоти и бизнеса.
В община В. Търново има 16 архитектурни паметника от национално значение и още 39 от местно значение. Общо недвижимите паметници на културата са 1600. Води се регистър и постоянно наблюдение на състоянието им, което не е цветущо, посочи арх. Донка Колева, гл. експерт в общинската дирекция “Култура и туризъм”.
На срещата всички бяха единодушни, че се бавят промените в Закона за недвижимото културно наследство, които предвиждат създаването на изнесени регионални центрове към НИНКН. Един от тях ще е във Велико Търново и ще способства за по-бързото предвижване на преписките за проектиране, строителство и ремонт на сгради паметници на културата. Законът предвижда и по-високи глоби за собствениците на запуснати сгради паметници на културата – 3 хиляди лева за физически и 30 хиляди лева за юридически лица.

Александър Бочев, член на Управителния съвет на Национално сдружение недвижими имоти:

“Цената на имота се определя от пазара, а не от нашите желания”

– Панелен апартамент или ново строителство, под наем или покупка на имот със заем – как да вземем решението, г-н Бочев?
– При последния бум на пазара от 2006 до 2008 г. цените на всички имоти растяха едновременно нагоре, независимо дали са ново, старо, панелно, или тухлено строителство. В момента наблюдаваме малко по-голямо разделяне по отношение на ръста на цените и качеството на строителството. Цените на качественото ново строителство и качественото старо тухлено строителство нарастват с по-бързи темпове сега в сравнение с панелното строителство. В годините на кризата хората се научиха да ценят качеството и да правят избор, когато правят инвестиция. Винаги съм твърдял, дори в годините на кризата и във времето, когато кредитите се даваха на значително по-високи лихви, от колкото в момента, че наемът е временен избор за хора, които трябва да решат жилищните си проблеми за година-две, но не и за по-дълъг срок. Аз лично бих предпочел да закупя жилище и така съветвам потребителите – да закупят жилище дори с банков кредит. Още повече, че кредитите в банките в момента паднаха на добри нива около 5 % годишна лихва, докато предишни години стигаха до 8-9 % и повече. Категорично съм за купуването на жилище, а не живеенето под наем, когато говорим в дългосрочен план.
– Стабилизира ли се пазарът на недвижими имоти и върна ли се доверието в него от страна на купувачите и продавачите?
– Смятам, че доверието се върна поради простата причина, че повечето инвеститори, които оцеляха след кризата и в момента изграждат сгради, са с добро име на пазара и имат дългогодишен опит. Определено доверието на купувачите към инвеститорите и продавачите се върна. За това говори фактът, че отново започнаха продажбите “на зелено” и на груб строеж. Купувачите очевидно разбраха, че ако искат да закупят добрия апартамент в някоя сграда на добрите етажи с доброто изложение и квадратури, трябва да действат по-бързо, защото, когато се приеме блокът с разрешение за ползване, вече са останали малко апартаменти, особено в реномираните квартали.
– Геополитическата нестабилност и терористичните атентати през последните месеци, емигрантският поток повлияха ли на пазара на корпоративни и жилищни имоти в България?
– За щастие, поне в България тези негативни събития не се отразиха. Ако все пак имам някакво влияние от бежанския поток, то е в определени региони на страната и не играе съществена роля дори в пазара на наемите. Обстановката в България като цяло е спокойна.
– Оттласна ли се пазарът на недвижими имоти от дъното, устойчиво ли вече растат цените на жилищата?
– Пазарът винаги е добър за едни и лош за друг. Когато цените са много ниски, той е изключително много добър за купувачите. Когато цените растат, в по-изгодна позиция са продавачите. Смятам, че от една година насам имаме най-добрия пазар, защото той вече е стабилен. Този пазар е добър за всички участници в него – продавачи, купувачи и посредници. Пазарът в момента е най-добър, защото не се очакват резки сътресения нито в посока надолу, нито нагоре. При цените се очаква нормално покачване, защото очевидно имаме ръст в цялата икономика. Подчертавам, че това е най-добрият пазар, защото хората могат да правят планове и виждат перспектива в това да купуват или продават жилища.
– Какво разбирате под нормален ръст на цените?
– Това е в рамките от 1 до 3 % годишно. Разбира се, пазарът на недвижими имоти не прави изключение от цялостната икономическа ситуация. Знаете, че икономиката се развива на цикли, които са с продължителност от 5 до 7-8 години с фаза на спад и растеж. В момента сме в началната фаза на растеж на цените. Надявам се и смятам, че този път няма да има такова еуфорично покачване на цените в следващите няколко години. Факт е, че в последната година цените на имотите започнаха да се покачват различно, но плавно в различните региони на страната, дори в отделните квартали на даден по-голям град. Постигна се ръст от десетина процента.
– Как да се отнасяме към имот, който се продава от няколко агенции?
– Това е личен избор на всеки продавач на имот с колко агенции ще работи. От 24 години съм в този бизнес и дългогодишният ми опит показва, че по-лесно и на по-добра цена за продавача се търгува имот, когато е нает един брокер. Когато наемете няколко агенции, конкуренцията между тях може да бъде само цената, и то в посока поевтиняване. Ако продаваме различни имоти, можем да се конкурираме по качество, по етаж, по изложение, но ако продаваме един и същ апартамент, за да победя другия брокер, трябва да направя по-ниска цена. Това означава, че сме наети от продавача, а работим срещу неговия интерес. Моят съвет към продавачите е: изберете брокер, и то разумно. Проведете интервюта, направете срещи, ако трябва с 10 брокера, попитайте ваши познати, поровете се в интернет или пресата и тогава изберете брокер, но само един. Когато подпишете екслузивния договор с него, изисквайте. Освен комисионната за брокера, ако свърши работата, той има своите задължения – как ще маркетира вашия имот, в какви срокове ще го направи, каква е цената спрямо пазарния анализ.
– Какви са новите тенденции на пазара на жилищни имоти за живеене и като инвестиция за рентиерство?
– Има значителна разлика, защото, когато купувате имот за живеене, го правите със сърцето и чувствата си. Когато купувате инвестиционен имот, го правите с разума си. Демографските фактори винаги ще движат пазара на жилищните имоти – хората се женят, развеждат, раждат деца, почиват.
Имотите с инвестиционна цел са изгодни сега и носят по-добра доходност от депозит в банката. Годишната ви доходност от имот под наем сега е 5-6 %, докато банковият депозит носи 1 %. Всеки разумен човек би си направил ясна и точна сметка. Дори и част от имота да бъде купен с банков заем, пак е изгодно да се инвестира в имот, защото носи по-добра доходност за парите ви.
– Каква се очертава тази година с нейните предизвикателства пред купувачите и продавачите?
– Надявам се пазарът да се задържи стабилен, да няма сътресения – политически, икономически, бежански кризи. Очаквам да има известен ръст на цените. Пазарът показва всички признаци на стабилност и еднакво добро поведение към всички участници в него. Смятам, че 2016 г. ще бъде добра година за пазара на недвижими имоти. Пазарът е прогнозируем.
Здравка МАСЛЯНКОВА, сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново